Objavljeno: 5.1.2019 05:00

Več kot 100.000 uporabnikov nevede naložilo okužene aplikacije s Play Stora

V več aplikacijah, ki so bile več mesecev v Googlovi tržnici Play Store, so odkrili zlonamerno programsko opremo. Gre za malware MobSTSPY, ki vohuni za uporabniki ter zbira njihov osebne podatke in vsebine. Okužene aplikacije so imele več kot 100.000 uporabnikov iz 196 držav, skoraj tretjina pa jih je bilo iz Indije.

Raziskovalci iz Trend Micra, ki so odkrili omenjeno nesnago, pojasnjujejo, da gre v teh primerih pogosto za naknadno vstavitev malwara. Sprva so aplikacije povsem benigne, saj morajo prestati pregled pred vključitvijo v Play Store, potem pa si pridobiti čim več uporabnikov. Tako ni redko, da aplikacije šele čez več mesecev potihoma prejmejo nadgradnjo, ki vsebuje malware. Pregledi nadgradenj uveljavljenih aplikacij so manj strogi.

In katere so bile te aplikacije? Zelo raznovrstne. Od iger do svetilke. Po okužbi je MobSTSPY vzpostavil povezavo s krmilno-nadzornimi strežniki in začel prisluškovati. Spremljal je SMS-e, seznam stikov, posnetke zaslona in tako naprej, vse to pa poslal avtorju. MobSTSPY je izvajal tudi ribarske napade (phishing), ko je prikazoval lažna okna, v katera so morali uporabniki vpisati imena in gesla za dostop do nekaterih storitev, denimo Facebooka ali Googla.

Google je aplikacije že odstranil, s svojih naprav pa jih seveda morajo pobrisati še uporabniki.

Trend Micro

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji