Objavljeno: 8.11.2017 07:00

Vaš računalnik poganja skrivni operacijski sistem

Najbolj popularen operacijski sistem na svetu ni Windows niti macOS, kaj šele Linux. V največ izvodih teče Unixova izpeljanka Minix, katere oskubljeno verzijo poganja čisto vsak sodoben Intelov procesor. Malo znano dejstvo, na katerega je zaradi varnostnih implikacij opozoril Google, pomeni, da imamo v vsakem računalniku verzijo Minixa.

To pa predstavlja ogromno varnostno tveganje, ker Minix teče v varnostnem obroču -3. Arhitektura procesorja pozna delitev sredstev na obroče, ki imajo različne privilegije. V obroču 0 teče jedro operacijskega sistema, denimo Windows, ki ima dostop do vse strojne opreme. Više najdemo gonilnike in na koncu uporabniško programsko opremo v obroču 3, ki ima najmanj pristojnosti. Velja, da ima vsak nižji obroč več pristojnosti in seveda vse tiste, ki so tudi v višjih. Če kos kode zahteva sredstvo, do katerega v trenutnem obroču nima pravice, dobimo znano napako General Protection Fault.

Toda hierarhija se nadaljuje tudi v obratno smer. Obroč -1, ki se uporablja za različne virtualizacije (ESXI, Hyper-V, KVM itd.), je po obročem 0 in ima še več pristojnosti. Še niže najdemo obroč -2, v katerem teče najnižje procesorsko jedro, ki upravlja čisto vsa procesorska sredstva. Tam je tudi znamenit UEFI (naslednik BIOS-a), ki se zažene takoj po zagonu in pomaga prebuditi ostale komponente v sistemu.

Sedaj pa je postalo jasno, da obstaja še obroč -3. V njem teče verzija Minixa, do katere nimamo popolnoma nobenega dostopa. Po drugi strani ima ta sistem absoluten nadzor nad računalnikom. Problematično pa je, da vsebuje tudi omrežno povezljivost, gonilnike za USB in celo oskubljeno verzijo spletnega strežnika.

To pomeni, da imamo v procesorji del kode, do katerega ne moremo, lahko pa ta del kode pride do nas. To kar kliče po zlorabah. Google je zato začel ugotavljati, kako prečistiti spodnje obroče procesorja. Doma se tega seveda ne bomo šli. A to pomeni, da so vsi računalniki fundamentalno nezaščiteni. Ne glede na naš trud po krpanju lukenj v operacijskem sistemu (obroč 0) in više, še vedno imamo lahko luknjičaste spodnje obroče.

Googlova predstavitev problema.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji