Objavljeno: 6.1.2019 10:00

V Nemčiji ukradli osebne podatke več sto politikov in zvezdnikov

V petek se je razširila vest, da so na internetu objavljeni osebni podatki več sto nemških politikov, novinarjev in zvezdnikov, tudi kanclerke Angele Merkel. Na Twitterju na profilu @_0rbit, ki so ga neznanci ustvarili v Hamburgu, so od decembra objavljali podatke. Profil je imel več kot 17.000 sledilcev, objave pa so trajale od 1. do 28. decembra, a so organi pregona in širša javnost zanj izvedeli šele v petek. Kaže, da gre za podatke, ki so jih pridobili v hekerskem napadu pred lanskim oktobrom, podrobnosti pa še niso jasne.

Med prizadetimi je nekaj pomembnih imen iz Nemčije, poleg kanclerke na primer še vodja Zelenih Robert Habeck, več novinarjev z ARD in ZDF, pevci in glasbeniki, televizijski voditelji in drugi. Le podatki politikov iz skrajno desne stranke AfD niso bili razkriti. Objavljeni podatki vključujejo tudi številke njihovih kreditnih kartic, vsebino pogovorov po družbenih omrežjih itd.

Ker so bili podatki objavljeni na Twitterju, pade kršitev pod pristojnost irskega informacijskega pooblaščenca. Hkrati nemške oblasti preiskujejo, kje, kdaj in kako se je zgodil vdor, iz katerega izvirajo podatki.

Čeprav je incident trajal vse od decembra, je policija zanj izvedela šele sedaj. Zvezni urad za varnost in informacijsko tehniko (BSI) pravi, da so za obseg in sistematičnost napada izvedeli šele v četrtek zvečer. Toda za incident so vedeli že od decembra, naj bi tedne menili, da gre le za pet izoliranih incidentov. Na notranjem ministrstvu pravijo, da ni prišlo do vdora v vladne ali parlamentarne računalniške sisteme. Na tej točki še ni jasno, ali se je zgodil vdor ali je podatke predal kdo, ki je imel do njih. Za zdaj (še brez kakršnikoli dokazov) obtožujejo Rusijo in nemške skrajno desne skupine.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji