Objavljeno: 3.5.2016 01:00

Umetna inteligenca na ključku USB

Strojno učenje je trenutno ena najbolj vznemirljivih tehnologij prihodnosti, s katero se ukvarjajo tako računalniški velikani, kot mladi startupi. Tehnologijo uporabljajo na številnih področjih, kot so računalniški vid, razpoznava govora in napredni algoritmi za napovedovanje dogodkov na osnovi procesiranja velikanske količine podatkov.

Doslej je bilo treba za uspešno strojno učenje zagotoviti zelo velike procesne zmogljivosti: superračunalnik, večjo gručo strežnikov ali specializirane procesne enote (GPU), ki porabijo kopico energije in fizičnega prostora.

Mlado podjetje Movidius želi vse to spremeniti in predvsem ponuditi zmožnost uporabe strojnega učenja tudi v napravah, ki niso povezane v internetni oblak. Njihov prvenec je majhen USB ključek z imenom Fathom (Fathom Neural Compute Stick), ki pa predstavlja zmogljivo osnovo za strojno učenje.

Ključek je sposoben procesirati kar 150 gigaFLOOS (milijard operacij s plavajočo vejico na sekundo), pri tem pa porabi komaj 1,2 Watta električne energije. Izdelek je zasnovan na specializiranem procesorju Myriad 2 MA2450 VPU, ki so mu dodali 512 MB pomnilnika LPDDR3. Enak procesor so uporabili v najnovejših dronih DJI, ki znajo varno pristati in se z računalniškim vidom izogniti oviram.

Avtorji ocenjujejo, da lahko Fathom 20- do 30-krat pospeši procesiranje algoritmov za strojno učenje v primerjavi s procesorji vgrajenimi v današnji najzmogljivejše prenosnike. Fathom lahko uporabimo kot koprocesor v gostitelju, ki je lahko poljuben sistem z operacijskim sistemom Linux. V praksi to pomeni, da lahko umetno inteligenco uporabimo celo na tako drobnih računalnikih, kot je Raspberry Pi.

Sistem podpira nevronske mreže specificirane v zapisih Caffee in TenorFlow (Google), Movidius pa zraven ponuja tudi orodja za obdelavo podatkovnih tokov in rezultatov. Področje rabe je zelo široko, od razpoznave obrazov, objektov pred kamero, pa tudi v druge namene. Fathom bo menda uporabil tudi Google v enem od svojih prihajajočih izdelkov. Movidius še ni postavil dokončne cene, vendar namigujejo, da bo ta manjša od 100 dolarjev.

XfCdArXDDKM

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji