Objavljeno: 19.7.2013

Tudi v Sloveniji premiki pri e-knjigah     

O e-knjigah, seveda pa tudi e-bralnikih in aplikacijah za različne mobilne naprave, smo pri Monitorju že ogromno pisali, a večinoma je šlo za tuje produkte, stanje v Sloveniji pa smo vedno označili za razmeroma slabo. Očitno pa se tudi pri nas očitno prebujajo elektronske knjige.

Tako je pred kratkim Mladinska Knjiga odprla svojo spletno prodajalno, ta deluje na naslovu eknjige.emka.si. Pri tem ponujajo tudi aplikacije za iOS in Android, preko katerih pa še ni omogočeno kupovanje (to moramo opraviti preko spletne strani). Prav tako še ni podpore e-bralnikom, je pa zato na voljo program za Windows. Cene knjig so primerljive s cenami mehko-vezanih izdaj.

Omeniti velja tudi knjigarno in knjižnico Biblos, ta je v lasti Študentske založbe, ki deluje z večjim spektrom naprav, potrebujemo pa napravo s podporo Adobe ID, torej iOS, Android, pa tudi programi na navadnih računalnikih in nekateri e-bralniki (med katerimi pa, žal, ni Amazonovega Kindla). Še nekoliko bolj odprta je e-knjigarna Ptica, ki ima knjige brez zaščite DRM v formatih .mobi (za Kindle), .ePub (za večino ostalih naprav) in celo .pdf (kar je pripravno za branje na računalnikih).

Veseli nas, da je na voljo vse več e-knjig tudi v slovenskem jeziku, seveda pa še močno zaostajamo za večjimi trgi. Žal so cene pri nas tudi še nekoliko višje kot v večjih tujih knjigarnah (denimo na Amazonu). Slednje pa seveda velja le za knjige v tujih jezikih, slovenskih tam zaenkrat še ne bomo našli.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji