Objavljeno: 13.4.2025 05:00

Trump ukinil carine za elektroniko

Trajalo je manj kot teden dni, da je ameriška administracija ugotovila, da 145-odstotne carine na uvoz iz Kitajske morda niso najpametnejša zamisel. Grobi izračuni so kazali, da se lahko povprečen iPhone podraži od 300 do 1000 dolarjev, odvisno od Applove darežljivosti. In tako so carine na elektroniko preprosto – ukinili.

Ni bilo pompozne najave iz Bele hiše ali pojasnil predsednika, temveč se je na straneh carinske uprave preprosto znašel dokument, ki elektroniko izvzema iz recipročnih carin (ki niso nič kaj vzajemne). Računalniki, pametni telefoni, televizorji, komponente za računalnike, sončne celice in podobno ne bodo več obdavčeni s 145-odstotno stopnjo, če izvirajo iz Kitajske, temveč osnovno 20-odstotno. To je še vedno več, kot je veljalo pred Trumpom, a precej bolj znosno.

Razlogov ne poznamo, predvsem pa ne vemo, kako dolgo bo zatišje trajalo. Možno je, da bo Trump na to blago uvedel sektorske carine, kot je to storil na aluminij in jeklo. A dokler se to ne zgodi, lahko vsi ameriški proizvajalci elektronike, ki imajo proizvodnjo na Kitajskem, precej laže dihajo. Odpustek je namreč res velik, saj zajema 22 odstotkov vsega uvoza iz Kitajske. Govorimo o sto milijardah dolarjev letno.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji