Objavljeno: 24.6.2022 05:00 | Teme: Telekom, 3g

Telekom Slovenije jeseni izklaplja mobilno omrežje 3G

Davnega leta 2003 smo v Sloveniji dobili mobilna omrežja tretje generacije ali UMTS, ki so jih do danes nadomestila omrežja 4G in 5G. Kljub vzpostavitvi modernejših omrežij je 3G ostal vključen, a se bo to spremenilo. Telekom Slovenije bo do 30. septembra letos ugasnil 3G.

Za večino uporabnikov pomembnejših sprememb ne bo. Vsa novejša telekomunikacijska oprema podpira 4G ali celo 5G, zato 3G v resnici zgolj zaseda dragocene dele frekvenčnega spektra in troši energijo. Še največ težav se pričakuje s starejšimi poslovnimi napravami, denimo senzorji in napravami za telematiko, ki razumejo le 3G. Te bo treba zamenjati, saj nadgradnje večinoma niso mogoče. Telekom Slovenije pravi, da so s poslovnimi uporabniki že dve leti v stiku glede izkopa 3G.

Čeprav se 3G poslavlja zaradi zastarelosti in potratnosti, pa bo 2G obstal. To je osnovna tehnologija, ki jo dostopna na praktično celotnem delu države in ki jo poznajo vse naprave. Namenjena je nujni glasovni in besedilni komunikaciji. Medtem bodo novejši telefoni uporabljali 4G tako za govorne storitve (VoLTE) kot za prenos podatkov. Težave lahko imajo starejši telefoni, ki sicer podpirajo 4G, a ne poznajo VoLTE. Naprav, ki bi razumele le 3G, ne pa tudi 4G, sicer ni veliko. 3G nikoli ni bil tako popularen, kot bi lahko bil – ko je bil uveden leta 2003, je bil prepočasen. Nadgradnja na HSPA, ki je omogočil 42 Mb/s, pa se je zgodila prepozno, ko smo že dobivali LTE (4G).

Izklop omrežja 3G pomeni, da bodo lahko operaterji omenjene frekvence uporabili za 4G ali 5G. Podelitve frekvenc so vedno tehnološko nevtralne, kar pomeni, da lahko zakupnik na njih uporablja katerokoli tehnologijo, ki omogoča doseganje cilja.

A1 za zdaj ne izklaplja 3G.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji