Objavljeno: 24.12.2024 05:00

Telegram prvikrat pozitiven

Telegram, ki ima precej težav zaradi aretacije direktorja in ustanovitelja, bo prvikrat v zgodovini ustvaril dobiček. Letošnji prihodki bodo presegli milijardo dolarjev, medtem ko so še lani znašali 350 milijonov dolarjev. Podjetje ima milijardo uporabnikov, med njimi tudi 12 milijonov naročnikov, ki plačujejo pet dolarjev letno. Levji delež prihodkov sicer prispevajo oglasi.

V lasti imajo tudi precej kriptovalut, katerih vrednost je letos poletela. Letos so prodali za več sto milijonov kriptovalut, med njimi tudi lastni Toncoin. A ključno vprašanje je, kako se bo podjetje znašlo v prihodnjih mesecih in letih, če bo ustanovitelj Pavel Durov ostal v zaporu in bo morebiti celo obsojen.

Telegram je namreč znan kot precej specifična platforma, ki ima šibko moderacijo in služi kot zvočnik za širjenje teorij zarote. Varnostno Telegram nikdar ni bil na nivoju Signala ali celo WhatsAppa, je pa po drugi strani redno ignoriral kakršnekoli pozive oblasti – kar je na koncu v zapor poslalo Durova.

Podjetje nikoli ni zbiralo denarja iz skladov tveganega kapitala, temveč se je zanašalo na slavo Durova, kriptovalute, oglaševanje in posojila. Da pa bi poslovali stabilno, bodo morali postati bolj konvencionalni. To med drugim prinaša tudi moderiranje, zato so nedavno zaposlili 750 novih moderatorjev.

Za zdaj ne kaže, da bo Telegram prodal delnice, temveč ostaja v stoodstotni lasti Durova. A profitabilnost bi to lahko kmalu spremenila.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji