Objavljeno: 4.3.2014 01:00

Tablice Android so prehitele Applove iPade

Gartner je objavil poročilo o prodaji tabličnih računalnikov v letu 2013 in potrdil domneve, ki smo jih tudi brez številk v roki že nekaj časa slutili. Prvič se je namreč zgodilo, da so tablice z operacijskim sistemom Google Android po tržnem deležu prehitele nekoč absolutnega kralja, Applove tablice iPad.

Vsi proizvajalci tablic z Androidom so v letu 2013 prodali slabih 121 milijonov tablic, kar je precej več kot v letu 2012, ko je bilo prodanih okoli 53 milijonov tovrstnih računalnikov. Apple je medtem sicer prodajo svojih iPadov povečal iz 61 na 70 milijonov, vendar je obenem padel s tržnim deležem iz 52,8% na zgolj 36%. Obratno pa je Android pri tablicah napravil skok iz nekdanjih 45,8% na 61,9%.

Android je naredil preboj zlati na področju cenejših modelov z manjšimi zasloni, ki pa prinašajo proizvajalcem obenem tudi manjši zaslužek na enoto. Skupno je trg tablic v letu dni zrasel za velikih 68% in dosegel skupen nivo 195 milijonov kosov.

Če pogledamo posamezne proizvajalce je največji skok dosegel Samsung, kjer so iz 7,4% tržnega deleža skočili na kar 19,1%. Asus je na drugem mestu zabeležil zgolj rahel dvig (5,6% proti 5,4%), Amazon pa na tretjem mestu že izgublja in sicer iz 6,6% na 4,8%. Lenovo, kot četrti, beleži dvig iz 1,9% na 3,3%. Trg tablic z Androidom pa je precej bolj živahen, kot zgolj kažejo le te štiri znamke, saj je ostalih tablic okoli 31%, kar predstavlja skok navzgor glede na 25,8,% iz leta pred tem.

Še naprej pa je videti, da je trg tablic v glavnem igra teh dveh tehnoloških polov. Microsoft je kljub prizadevanjem tržni delež s tablicami Windows 8 iz leta 2012 (1%) dvignil le na 2,1%. Ostale tablice pa predstavljajo manj kot 0,1% trga.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji