Objavljeno: 5.6.2024 05:00

Spotify začenja nov krog podražitev

Kljub rasti števila uporabnikov ima Spotify problem, ki se imenuje dobičkonosnost. Posamezna četrtletja so že bila pozitivna, celotno leto pa še nikoli. To postaja čedalje večja nuja, zlasti odkar podjetje kotira na borzi. Zato ni presenetljivo, da bodo spet podražili naročnine.

Začenši v ZDA, sčasoma pa tudi v drugih državah, bodo naročnine dražje za en do tri dolarje. Osnovna naročnina bo sedaj dražja za en dolar (12 dolarjev), družinski paket pa za tri dolarje (20 dolarjev). Dražijo tudi druge pakete.

Spotify sicer pravi, da je to nujno za investiranje v nove funkcije in izboljševanje uporabniške izkušnje. Precej banalnejši razlog pa je potreba po ustvarjanju dobička, kjer imajo težave. Ali bodo podražitve to dosegle, ni gotovo. Spotify ima namreč s številnimi založniki sklenjene pogodbe, po katerih jim plačuje delež zbranih prihodkov od naročnin, ne absolutnih zneskov ali po številu predvajanj. To pa pomeni, da se podražitve v znatni meri stekajo neposredno k založnikom.

V preteklosti je Spotify poizkušal s številnimi dodatnimi produkti, denimo podcasti, avdioknjigami in podobno. A to ni prineslo preboja, številni uporabnik pa so bili kritični do tega. Ponavljali so, da želijo le glasbo, ne pa da se vmes znajdejo podcasti in podobno. Milijarde, ki jih je Spotify zapravil za povezane prevzeme, niso prinesle učinkov.

V minulem četrtletju je Spotify ustvaril milijardo evrov dobička, kar je rekord. Lani decembra so odpuščali, število uporabnikov pa ni doseglo cilja 618 milijonov. V Sloveniji za zdaj podražitev še ni na vidiku. Osnovni paket stane 6,5 evra mesečno, študentski pa 3,5 evra.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji