Objavljeno: 20.11.2016

SpaceX in globalni internet

Podjetje SpaceX, ki si trenutno služi kruh (tudi) z dostavo materiala na Mednarodno vesoljsko postajo, je ameriškemu regulatorju FCC (Federal Communications Commission) predložilo vlogo za vzpostavitev globalnega satelitskega omrežja, ki bi omogočilo internetni dostop iz vsakega kotička sveta.

Ko bi bila konstelacija popolna, naj bi jo sestavljalo kar 4425 satelitov, vsak naj bi bil velikosti povprečnega avtomobila in bil težak okoli 380 kg. Okoli zemlje naj bi krožili po 83 različnih orbitah, na višini med 1110 in 1325 km. Kar je višje od mednarodne vesoljske postaje, vendar nižje od geostacionarne orbite. Nekaj prototipnih satelitov naj bi podjetje izstrelilo že v naslednjem letu, konstelacija, ki bo stala okoli 10 milijard dolarjev, pa v celoti ne bo dokončana vsaj do leta 2020. Prvih 800 satelitov bo namenjeno za »dostavo interneta« v ZDA.

Kljub temu, da se SpaceX ukvarja z izstreljevanjem satelitov, se projekt s tisoči satelitov sliši nekoliko megalomansko, toda tega smo od Elona Muska, ustanovitelja SpaceX (in Tesla Motors) že vajeni. Mimogrede, SpaceX je trenutno »na čakanju«, od septembrske eksplozije njihove rakete Falcon 9, ki je s seboj potegnila tudi 200 milijonov dolarjev vreden izraelski komunikacijski satelit.

Konkurenca seveda ne spi, načrte v podobni smeri imajo vsaj še globalni giganti kot so Boeing, SES, Intelsat in Telesat. Načrti globalne satelitske telefonije so v devetdesetih letih prejšnjega stoletja klavrno propadli, iz finančnih razlogov. 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji