Objavljeno: 31.12.2012

Samodejno brisanje sporočil je nezanesljivo

Storitvi pošiljanja samodejno uničljivih sporočil, Facebook Poke in Snapchat, sta nezanesljivi. Da izbrisana vsebina nikoli ni zares izbrisana, nam sicer pove že zdrava pamet, a tokrat so domnevo potrdili razvijalci sami. Pošiljanje žgečkljivih besed, fotografij ali video posnetkov, kljub takojšnjemu brisanju ni varno. Poleg očitne varnostne luknje, kjer prejemnik zasebno sporočilo ovekoveči za nadaljnje razpečevanje s pritiskom tipke za zajem zaslona, je na spletu moč najti precej bližnjic za zlorabo vedno bolj priljubljenih storitev.

Spletišče Buzzfeed je objavilo hrošča, ki prejemniku video posnetka tako v aplikaciji Poke kot tudi s pomočjo storitve Snapchat omogoča kopiranje časovno omejene vsebine. Če napravo z operacijskim sistemom iOS posameznik poveže z računalnikom, še preden na njej odpre prejeti video posnetek, lahko z raziskovalcem na datotečnem sistemu mobilne naprave pod imenikoma /mediacard (Poke) in /tmp (Snapchat) poišče prejeto vsebino in jo skopira na poljubno mesto. Ko aplikacija časovno omejeno sporočilo kasneje uniči, se kopirani del ohrani, saj algoritem zanj ne ve. Podobno napako je imela tudi Androidna različica Snapchata, ki je neodprte video posnetke za vedno shranila v osrednjo galerijo mobilne naprave. Nadležnega hrošča so nedavno odpravili.

Razvijalci omenjenih storitev se branijo, da običajni uporabniki nikoli ne bodo imeli ne znanja ne volje za tovrstno tehnološko telovadbo, zato naj bi samodejno brisanje povečini delovalo zadovoljivo, medtem ko bistroumnežem tako ali tako nikoli ne bodo mogli povsem onemogočiti dostopa do poslane vsebine, saj lahko z obratnim inženiringom v njihovo korist obrnejo vsak, še tako zapleten postopek. Odgovornost za "ukradeno" vsebino tako nosi posameznik. Če nekdo zasebnega posnetka ne želi deliti s svetom, ga naj nikar ne pošilja naokoli.

www.buzzfeed.com/katienotopoulos/how-anybody-can-secretly-save-your-snapchat-videos

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji