Objavljeno: 5.6.2019 01:00

Rusija zaostruje nadzor nad internetom

Ruske oblasti so začele izvajati nov krog ukrepov, s katerimi hočejo imeti večji nadzor nad spletnimi storitvami in dostopom do interneta v celoti. Nova žrtev ukrepov je ameriški portal za zmenke Tinder, od katerega želijo dobiti sporočila in slike ruskih uporabnikov servisa. Tinder se seveda ne strinja in nastal je spor, zaradi katerega utegne Rusija blokirati uporabo te tudi v Rusiji priljubljene storitve.

Kot je znano, Rusija zahteva, da imajo spletne storitve lokalne strežnike za podatke uporabnikov iz Rusije, podatki pa se morajo tam hraniti vsaj šest mesecev. Tuje spletne storitve se morajo ob tem vpisati v poseben register in spoštovati določbe zakonodaje. Na spisek se je tako doslej vpisalo že 175 podjetij.

Do tu ni nič spornega glede zasebnosti uporabnikov, vendar ruski zakon vsakdo tolmači po svoje. Ruske oblasti trdijo, da imajo pravico v vpogled v Rusiji shranjene podatke, številni ponudniki pa se s tem ne strinjajo. Že od leta 2016 tako v Rusiji ni več dostopen Linkedin, prav tako oblasti blokirajo uporabo programa za šifrirano trenutno sporočanje Telegram.

Prav Telegram ruske oblasti pogosto navajajo kot primer, zakaj so sprejeli tovrstne ukrepe. Trdijo namreč, da je preiskava o terorističnem napadu na podzemno železnico v St. Petersburgu pokazala, da so teroristi pred napadom med sabo komunicirali prek Telegrama.

Tinder seveda hrani osebne in zelo občutljive podatke o uporabnikih, ki bi ob možnosti razkritja brez dvoma močno vplivali na verodostojnost servisa za zmenke. Pri Tinderju zagotavljajo, da doslej niso oblastem izročili še nobenih podatkov, vendar ni povsem jasno, kako bosta obe strani ravnale ob morebitnih novih zahtevah.

Zakon o obvezni hrambi podatkov n Ruskih strežnikov pa ni edini ukrep, ki ga za nadzor interneta pripravlja Rusija. Javnost je nedavno močno razburil tako imenovani zakon o »Ruski internetni suverenosti«, ki predvideva, da bi oblasti imele tehnično možnost prekiniti ali omejiti dostop do preostanka svetovnega interneta. Nekaj podobnega, kar je pred že časom uvedla Kitajska s svojim »velikim požarnim zidom«.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji