Objavljeno: 10.7.2019 05:00

Rudarjenje bitcoina na računalniku, ki je Zemljane pripeljal na Mesec

Včasih kar malo pozabimo, da so nas v vesolje popeljali računalniki, ki so v primerjavi z današnjimi domačimi napravami videti neverjetno nebogljeni. Na Mesec je Apollo krmilil Apollo Guidance Computer (AGC), ki so ga sestavili, še preden je bil izumljen moderni mikroprocesor. Namesto tega ima 5600 vrat NOR. Ken Shirriff se je zato lotil zanimivega projekta, v katerem je obnovil in zagnal prav takšen Apollov računalnik.

AGC je bil mojstrovina svojega časa, saj je tehtal 35 kilogramov in zasedal približno 30 litrov prostornine. Zmogel je približno 40.000 operacij seštevanja na sekundo, kar je malo, a dovolj, da pridemo do Lune. Kaj če bi torej na njem poizkusili rudariti bitcoin?

Shirriff je poizkusil prav to in uspel. Na računalniku iz 60. let je implementiral algoritem SHA-256. AGC ima 24 logičnih modulov, ki sestojijo vsak iz 240 vrat NOR, ki predstavljajo 120 integriranih vezij. Tak računalnik je 15-bitni (s paritetnim bitom), kar je nekoliko nenavadno. Na voljo je 4 kilobajte pomnilnika. Toda vseeno je Shirriff uspel na njem izvesti operacije na 32-bitnih nepredznačenih celih številih.

In rezultat? Za eno zgoščeno vrednost SHA-256 je računalnik potreboval 5,15 sekunde. Bitcoin uporablja dve, torej je za en bitcoinov hash potreboval dobrih 10 sekund. To pomeni, da bi tak računalnik en blok narudaril v povprečju v 4 · 1023 sekundah – to je približno milijardokrat več od starosti vesolja.

Kar je še vedno bistveno hitreje od računanja SHA-256 na roko s svinčnikom in papirjem, kjer bi za eno samo zgoščeno vrednost potrebovali 1-2 dneva.

O Apollovem računalniku sicer pišemo tudi v aktualnem Monitorju.

Blog.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji