Objavljeno: 6.2.2012

Rolandov 3D rezalnik za domačo rabo

V letu, v katerem bodo ena glavnih novosti, kot kaže, 3D tiskalniki za domačo rabo, ne počivajo niti pri japonski družbi Roland, sicer že več desetletji znani po risalnikih, profesionalnih tiskalnikih in v zadnjem času tudi 3D stružnicah za profesionalno rabo. Nedavno so v prodajo poslali svojo najmanjšo 3D stružnico z imenom iModela, ki omogoča pripravo 3D modelov za samo 900 ameriških dolarjev (brez DDV).

Za razliko od 3D tiskalnikov, ki 3D modele izdelujejo z nanašanjem slojev materiala, iModela predmete izdela z obratnim postopkom - struženjem materiala do nivoja, ki predstavlja verno kopijo 3D načrta, narejenega na računalniku. iModela omogoča izdelavo predmetov iz različnih materialov, kot so plastika, vosek, mehek les (balzovec) in različne penaste umetne mase.

Z napravo, meri le 28,6 x 38,3 x 30,8 cm in tehta komaj 5 kg, torej jo zelo preprosto prenašamo, lahko sicer naredimo razmeroma majhne predmete - največje dimenzije osnovnega materiala so 8 x 55 x 26 mm teže do 200 gramov. Toda to je povsem dovolj, da naredimo zelo natančne podobe iz 3D načrtov, kar je lahko osnova za spoznavanje dela z večjimi rezalniki, ki stanejo tudi 10- ali 100-krat več, ti pa znajo izdelovati predmete tudi iz drugih snovi.

V primerjavi s temi iModela ni nič manj natančen saj premore koračne motorje z ločljivostjo 0,000186 mm/korak. Pri tem lahko razvije hitrosti reza nekje med 6 in 240 mm na minuto. Roland zraven prilaga tudi programsko opremo iModela Creator, ki omogoča modeliranje v 3D, modele pa lahko uvažamo tudi iz drugih programov CAD. Vse kar potrebujemo torej, da izdelamo svoje lastne domače miniaturne prototipe.

http://www.rolanddga.com/products/milling/imodela/

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji