Objavljeno: 18.1.2012

Proti cenzuri spleta

Predloga zakonov SOPA (Stop Online Piracy Act) in PIPA (Protect IP Act), ki bi ameriški vladi in lastnikom avtorskih pravic dovoljevala blokiranje njim spornih spletnih strani, sta v postopku sprejemanja, kar je povzročilo splošen gnev tako majhnih kot velikih rib v morju, ki mu pravimo svetovni splet. Kljub temu, da so podporniki predlaganih zakonskih določb zagotovili, da je sporno filtriranje DNS zapisov tudi za njih (po novem) nesprejemljivo in je svoje neodobravanje izrazil še ameriški predsednik Barack Obama, je danes splet zavit v črnino. V znak protesta proti cenzuri spleta in v opozorilo na posledice, ki bi jih takšno poigravanje z domenskim imenikom povzročilo, je mnogo spletišč za nekaj časa zaprlo svoja vrata. Med njimi so velika imena, kot so Reddit, Veoh, Scribd in Boing Boing.

Najbolj uporabniki občutimo odklop spletne enciklopedije Wikipedia, ki je bila proti predlogoma že od vsega začetka, a je popolno udeležbo pri spletnem mrku potrdila v zadnjem trenutku. Slabi štirje milijoni vnesenih pojmov so za štiriindvajset ur postali nedostopni. Za nameček so se akciji pridružili še velikani, kakršen je Google, ki na lastnih spletiščih opozarjajo na probleme, ki nas čakajo, če bi neživljenjska zakona postala veljavna. Vsi stavkajoči v en glas poudarjajo, da za boj proti piratstvu obstajajo mnoga pametnejša in učinkovitejša orožja, s katerimi ne bi kratili svobode uporabnikom na spletu. Boja z današnjim dnem ne bo konec. Tudi če SOPA, ki je danes predmet razprave v ameriškem parlamentu, ne bo uspela, je 24. januarja na glasovanju že PIPA. Boj se je šele začel in čas je, da se mu pridružimo.

americancensorship.org

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji