Objavljeno: 29.11.2019

Pravica do pozabe na internetu tudi za nemškega morilca

V Evropi pravica do pozabe, ki nam omogoča od Googla in drugih iskalnikov zahtevati umik osebnih podatkov iz javnih imenikov in iskalnih rezultatov, velja tudi za obsojene morilce, je razsodilo nemško ustavno sodišče.

Leta 1982 je 40-letni Nemec na ladji Apollonia na Karibih ubil dve osebi in jih več ranil, zaradi česar je bil obsojen na dosmrtno zaporno kazen. Po dvajsetih letih so ga izpustili, od takrat pa se je boril, da bi svojo preteklost odstranil z interneta. V prvi tožbi, ki jo je vložil leta 2009, je sodišče tri leta pozneje razsodilo, da pravica javnosti do obveščenosti v tem primeru prevlada nad njegovo pravico do zasebnosti.

Dve leti pozneje je Evropsko sodišče sprejelo interpretacijo, ki je de facto uveljavila pravico do pozabe. Google in ostali iskalniki so se proti njej intenzivno borili, tako da so letos septembra na sodišču izborili, da velja le za EU. V tujini torej lahko prikazujejo vse rezultate iskanja, tudi o Evropejcih. V Evropi pač ne.

In sedaj je nemško ustavno sodišče ugodilo pritožbi omenjenega morilca, ki želi, da njegov priimek zavoljo družine ne bi bil več povezan z umoroma. Sodišče je ugotovilo, da je to razumno, saj pravica javnosti do obveščenosti po tako dolgem času od umorov, ko je storilec že odslužil svojo kazen, izzveni. Zato je sodišče dovolilo pravico do pozabe. Sedaj lahko moški od Googla zahteva, da umakne povezave do člankov v Der Spieglu iz leta 1999, ki opisujejo umora. Enako lahko zahteva od Der Spiegla.

Nova razsodba pa vseeno ne pomeni, da se bo odslej vse po vrsti brisalo. Sodišče je jasno povedalo, da lahko časniki na internetu neomejeno objavljajo stare zgodbe in številke. Pravico do pozabe mora vsakdo zahtevati posebej, potem pa so odloča glede na vsak primer posebej.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji