Objavljeno: 18.9.2024 08:00

Poziv(nik) za eksplozijo

V Libanonu in Siriji je odjeknilo več eksplozij, ki so jih povzročili pozivniki. Razneslo jih je približno istočasno, okrog 15.30 po lokalnem času, pri čemer so poškodovali več kot 2700 ljudi, vsaj osem pa jih je izgubilo življenje. Ni še jasno, kako so lahko pretvorili pozivnike v eksplozivna telesa in jih nato na daljavo sprožili.

Gre za pozivnike, ki so jih nedavno kupili člani terorističnega gibanja Hezbolah za lastno uporabo. Predstavniki gibanja so sprva dejali, da je eksplozije bržčas povzročil malware. Nekateri lastniki naprav naj bi opazili, da so se začele nenavadno greti, zato so jih še pravočasno odvrgli. Podrobnosti o eksplozijah še niso znane, a precej verjetnejša je dolgočasnejša razlaga - vgrajen so imeli eksploziv.

Vemo, da imajo pozivniki litij-ionske baterije. Te se lahko ob preobremenitvi, pregretju ali kratkem stiku vnamejo, kar bi malware teoretično lahko povzročil. V praksi je to precej teže izvesti, pa tudi baterije se vnamejo drugače in ne tako eksplozivno. Druga možnost je, da so napadalci pridobili naprave pred prodajo (supply chain attack) in nato vanje bodisi vgradili eksploziv bodisi jih kako drugače okvarili, da so eksplodirale. To je najbolj verjetno.

Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče. ZDA so izrecno zanikale, da bi bile o napadu obveščene, Izrael pa tudi ni prevzel odgovornosti. Hezbolah neuradno namiguje, da so krivci v Izraelu. Mi pa se namesto tega lahko vprašamo, ali je možno na enak način v orožje spremeniti tudi druge naprave, denimo prenosnike ali telefone. Zdaj vemo, zakaj na letališčih zahtevajo, da prenosnik vzamemo iz torbe, in ga preverijo z rentgenom, včasih pa celo zahtevajo, da ga vključimo.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji