Objavljeno: 29.1.2025 05:00

Panika zaradi DeepSeeka bržčas pretirana

Hude pretrese na borznih trgih, ki jih je povzročil kitajski model DeepSeek, bi lahko označili tudi kot pretirane. Nvidii je odpihnilo kar 17 odstotkov vrednosti, ker so Kitajci model domnevno izurili s šestimi milijoni dolarjev, kar je skoraj stokrat ceneje od ameriških modelov – ki potrebujejo Nvdiine čipe.

A morda to ni čisto res. Prvi pomislek je povsem pragmatičen: če bo cena umetne inteligence bistveno upadla, se bo njena uporaba razširila. To je dobra novica za proizvajalce programske opreme. Slabša pa – vsaj kratkoročno – za Nvidio, Broadcom in tudi ASML, ki proizvajajo čipe ali pa stroje za proizvodnjo čipov.

Toda ali je DeepSeek res stal šest milijonov dolarjev? Dylan Patel iz SemiAnalysis ocenjuje, da je DeepSeek porabil vsaj 500 milijonov dolarjev za nakup grafičnih čipov, ki jih je potreboval za trening svoje umetne inteligence. Resda so uporabili starejše čipe, katerih izvoz na Kitajsko je še dovoljen.

Verjetno bo Nvidia manj prizadeta kot OpenAI, ki pa resnično stavi vse na svoje drage modele umetne inteligence. Če bo DeepSeek vsaj primerljivo dober in cenejši, bodo proizvajalci programske opreme veliko pridobili, Nvidii je načeloma vseeno, OpenAI pa bo ob posel. Dela ga bo stala prav – umetna inteligenca.

Financial Times

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji