Objavljeno: 3.7.2024 07:00

OpenAI izdal CriticGPT, ki išče napake v odzivih GPT-4

Aktualni veliki jezikovni modeli, kakršen je GPT-4, se učijo ob pomoči ljudi. Da bi v prihodnosti lahko to ozko grlo odpravili ali pa zgolj z manj strahu pred izmišljotinami uporabili končne izdelke, je OpenAI izdal model CriticGPT. Počne točno to, na kar namiguje ime. CriticGPT kritično motri izdelke GPT-4 in opozarja na napake.

Klasični način učenja GPT se imenuje RLHF (Reinforcement Learning from Human Feedback), ker v njem sodelujejo ljudje. V praksi to pomeni, da pri treningu namesto uporabe popolnih ali vsaj zelo natančno sistematično urejenih podatkov končne izdelke ocenjujejo ljudje. A rezultat nikoli ni popoln, saj je ena večjih težav teh modelov haluciniranje.

OpenAI je zato izdelal model CriticGPT, ki je namenjen analizi programske kode, ki jo piše GPT-4. CriticGPT prepoznava hrošče v kodi in jih odpravi ter pojasni, kaj je bilo narobe. CriticGPT so izdelali s pomočjo ljudi, saj so mu dali v pregled ogromno kode, ki je imela namerno vstavljene hrošče.

Analize delovanja CriticGPT kaže, da so njegovi rezultati dobri. V eni raziskavi je njegove komentarje v 63 odstotkih primerov človek laže bral in razumel kot komentarje človeških preglednikov kode. Nato so ugotovili, da zmore CriticGPT še več, saj je na primer prepoznal napake tudi v podatkih za trening, ki so jih za GPT pripravili ljudje in naj bi bili brezhibni.

CriticGPT bo na neki način ulovil svoj rep, saj bo OpenAI z njim opremil ljudi, ki pomagajo umetni inteligenci pri treningu.

OpenAI

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji