Objavljeno: 31.7.2000

Odkritje človekovega genoma z računalniki Compaq

Pred kratkim je bila svetovna javnost presenečena, da sta mednarodni konzorcij HGP in družba Celera Genomic uspela odkodirati večino človekovega genoma. Po dolgih raziskavah je uspelo dekodirati 85 odstotkov človekovega genoma, v bistvu celičnega upravljalskega sistema, po katerem se med seboj ločijo posamezni biosistemi. Raziskave so bile dolgotrajne in zapletene, saj ima človekov genom okrog 80 tisoč genov, skupek genov, imenovan genom, pa opredeljuje značilnosti posameznega živega bitja.

Manj znani pa so podatki o tem, kakšno računalniško opremo so za dosego uspeha uporabili znanstveniki. Uporabljena je bila gruča računalnikov Compaq AlphaServer, ki jo je poganjal operacijski sistem Tru64UNIX in programska oprema za gruče TruCluster. Gručo je sestavljalo kar 600 procesorjev Alpha, ki so na sekundo opravili do trilijon operacij, potrebnih za primerjave več kakor treh milijard parov genov v DNA, ki so privedli do tega pomembnega odkritja.

V začetni fazi izračunavanja so znanstveniki uporabljali 160 Compaqovih delovnih postaj s procesorji Alpha in štiri sisteme Compaq AlphaServer 1200, v nadaljevanju raziskav pa se je tem pridružilo še 250 sistemov Compaq AlphaServer in delovnih postaj s sistemom Tru64UNIX. Podatke, potrebne za raziskavo, so shranjevali na diskovnih podsistemih Compaq Storage Works z zmogljivostjo štirih terabajtov diskovnega prostora. Končno izračunavanje in odkrivanje genoma je bilo opravljeno z novim strežnikom Compaq AlphaServer GS160, ker so za izračunavanje algoritmov in shranjevanje podatkov potrebovali kar 64 GB pomnilniškega prostora.

http://www.compaq.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji