Objavljeno: 14.12.2019 11:00

Novo orodje zasledovalcev na internetu: CNAME

Ne da bi vedeli, v ozadju spleta divja velika vojna med oglaševalci in drugimi sledilniki uporabnikov na eni strani ter zaščitniki zasebnosti na drugi strani. V zadnjih tednih so prvi pričeli uporabljati novo taktiko, ki bo varovanje zasebnosti še nekoliko otežilo. Gre za CNAME.

V DNS je standardiziran tudi zapis CNAME, ki vsebuje preusmeritev na drugo domeno. V praksi to deluje kot nekakšna bližnjica, saj CNAME povezuje alias z dejansko (kanonsko) domeno. Ker razširitve brskalnikov nimajo dostopa do nivoja DNS v zahtevkih, ki letijo v internet, to predstavlja možnost za sledenje.

Doslej se je bilo sledenju vsaj ene vrste sorazmerno enostavno upreti z blokado domen in poddomen, ki pripadajo znanim podjetjem, ki se ukvarjajo s slednjem. Sedaj pa so ti ugotovili, da je precej bolje, če posamezne spletne strani ustvarijo zapis CNAME za naključno poddomeno, ki kaže na sledilnike. Tako razširitev v brskalniku (denimo AdBlock ali Ghostery) ne ve, da nalagamo vsebino od drugod, zato se lahko sledilne komponente izmuznejo skozi.

To se uporablja že v praksi, na primer na BBC in Le Monde. Recimo naslov f7ds.liberation.fr je svoj čas vseboval sledilni piškotek, pri čemer je f7ds naključna poddomena. Trivialno jo je vsak teden zamenjati. To pa predstavlja velike probleme razširitvam za blokado, ker morajo namesto enega pravila sedaj vsebovati na tisoče pravil – za vsako spletno stran svoje.

Zato se bodo morali programi za preprečevanje sledenja nekako prilagoditi tudi temu.

Medium

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji