Objavljeno: 15.1.2008

Nove preiskave EU proti Microsoftu

Evropska komisija je uradno odprla dve novi preiskavi, ki bosta odgovorili ali Microsoft s svojimi izdelki in ravnanjem na trgu krši protimonopolne zakone v EU. Prva preiskava je nastala na podlagi prijave organizacije European Committee for Interoperable Systems (ECIS), v kateri trdijo, da je Microsoft v nizu svojih izdelkov onemogoča združljivo delovanje s konkurenčnimi programi na trgu. V prijavi so navedeni izdelki družine Office, nekateri strežniški izdelki in samo ogrodje .NET Framework, pri katerih ameriški proizvajalec ne želi razkriti nekaterih ključnih delov, ki bi omogočili izdelavo konkurenčnih združljivih izdelkov. Preiskava naj bi tudi pokazala, ali je Microsoftov zapis XML vgrajen v zadnjo generacijo izdelkov družine Office dovolj združljiv z drugimi izdelki na trgu.

Druga preiskava je odprta na podlagi prijave proizvajalca spletnih brskalnikov Opera. Norveški proizvajalec trdi, da je Microsoft kljub predhodnim sodnim sporom in kasnejšim obsodbam oziroma poravnavam v novi generaciji spletnega brskalnika ter spremnih spletnih storitvah vnovič uporabil tehnologije, ki zmanjšujejo združljivost z odprtimi internetnimi standardi in posledično z drugimi izdelki. Poleg tega naj bi Microsoft vnovič kršil predhodna sodna določila, da ne sme povezovati različnih programov v svoji ponudbi na nedokumentiran in javno nerazkrit način. Specifično so se dotaknili povezave spletnega brskalnika z iskalnikom Microsoft Desktop Search in spletnimi storitvami Windows Live. Pri Operi trdijo, da povezave slabijo položaj drugih proizvajalcev in zmanjšujejo možnosti izbire uporabnikov. Več bo znano, ko bodo opravljene prve raziskave.

http://ec.europa.eu

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji