Objavljeno: 20.4.2022 05:00

Nizozemski algoritmi, ki so uničevali življenja

Pred devetimi leti je nizozemska davčna uprava uvedla nov sistem iskanja goljufov pri socialnih prejemkih. Problema so se lotili, kot je v 21. stoletju moderno – z algoritmi in umetno inteligenco. Zagnali so sistem, ki je sam ugotavljal, kdo predstavlja veliko tveganja za zlorabo pravic, in jih že na podlagi suma kaznoval.

Program Systeem Risico Indicatie je imel dostop do različnih baz, nato pa je iz podatkov o posamezniku izračunal, ali je ta goljuf. Avtomatizirani sistem je deloval brez nadzora, saj nihče ni vedel točno, kako algoritem deluje. Bilo pa je očitno, da je sistem kot bolj tvegane označeval ljudi z nižjimi prihodki, pripadnike nebelih manjših itd. Nizozemska vlada je sicer trdila, da je sistem nujen, a je sodišče v Haagu že pred dvema letoma odločilo, da je bila uporaba sistema nezakonita. Invaziven, nesorazmeren dostop do vseh podatkov in predolgo hranjenje teh podatkov je v nasprotju z nizozemsko in evropsko zakonodajo.

A to ne more popraviti vseh krivic, ki jih je sistem povzročil. Starši, ki so prejemali visoke zahtevke za vračilo otroških dodatkov, v nekaterih primerih tudi več deset tisoč evrov, bremena niso vedno zmogli. Znani so primeri, ko so storili samomor, ali pa so zboleli. Več kot tisoč otrok je bilo zato odpeljanih v rejo. Nizozemska vlada je obljubila odškodnine do 30.000 dolarjev.

Zaradi afere je lani januarja odstopila vlada, ki je potem na volitvah dobila nov mandat. Sodišče je razsodilo, da je bilo početje davčne uprave nezakonite. Minuli teden je še informacijski pooblaščenec izrekel 2,75 milijona evrov globe davčni upravi, ker je nezakonito, diskriminatorno in neprimerno zbirala in obdelovala osebne podatke državljanov glede dvojnega državljanstva. Informacije o dvojnem državljanstvu, ki načeloma državo ne sme zanimati, je bila namreč eden izmed znakov za algoritem, da je posameznik sumljiv.

Glavna težava je slepo zaupanje algoritmom. Njihovih odločitev ni nihče resno preverjal, posledice pa so bile resne. Komisarska Margrethe Vestager je dejala, da je afera to, česar se moramo najbolj bati pri umetni inteligenci in algoritmih. Evropska komisija predlaga sprejem zakona o omejitvi umetne inteligence (AI Act) v tovrstnih primerih, hkrati pa se bo vzpostavil register tovrstnih algoritemskih sistemov. Ključne so varovalke, vse odločitve pa mora nujno preveriti človek.

Politico

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji