Objavljeno: 30.12.2014 05:00

Ne verjemite vsega MPAA

Elektronska sporočila, ko so jih hekerji pridobili pri napadu na Sony Pictures, so pokazala, da varuhi avtorskih pravic v svojih prizadevanjih za zaščito uporabljajo tudi taktike sumljivega slovesa. Spletna stran Hotfile v poravnavi z združenjem filmskih studijev MPAA ni plačala 80 milijonov dolarjev, kot so objavili v izjavi za javnost, ampak 4 milijone.

Zgodba sega v leto 2011, ko je MPAA vložila tožbo zoper Hotfile, ki je bil klasični digital locker. To pomeni, da so uporabniki tja shranjevali najrazličnejše datoteke, ki so jih potem delili naokoli. Seveda je bila velika večina avtorskih zaščitenih vsebin. Tovrstnih strani je bilo več in MPAA ter RIAA (glasbeni ceh) sta se jih lotila po vrsti. Leta 2013 so zaprli Hotfile, kmalu tudi IsoHunt. Megaupload je bil svojevrsten primer, saj se je lastnik Kim Dotcom upiral in vse od aretacije še vedno bije sodne boje.

V poravnavi v primeru Hotfile so se poleg zaprtja strani sporazumeli še o plačilu 80 milijonov dolarjev – tako so zapisali. IsoHunt, še ena podobna stran, naj bi plačala 110 milijonov dolarjev.

Izkazalo se je, da so te številke podobno fantazijske kot vrednotenje škode zaradi piratstva, ki jo izračunava BSA. Škoda nedvomno nastane, a je ne moremo izračunati kot produkt števila prekopiranih izdelkov in njihove vrednosti. Če imate na disku tisoč mp3jev, s tem seveda niste povzročili upada prihodkov za 10.000 evrov, ker jih po tej ceni ne bi kupili. Ste pa brez dvoma zakon prekršili.

Če je torej Hotfile plačal le štiri milijone dolarjev, javno pa so morali sporočiti vrednost 80 milijonov dolarjev, se postavi vprašanje, ali so tudi vse ostale poravnave v podobnih postopkih nameščene. Glede na zvitost MPAA in RIAA, ki sta v svojem boju zoper pirate počeli marsikaj, od absurdno visokih tožb posameznikov (npr. Jammie Thomas-Rasset najprej na poldrugi milijon dolarjev, kasneje pa na 80.000 dolarjev) do pretirane uporabe možnosti za zahtevo po umiku povezave (DMCA takedown request), to ni tako nemogoče.

A še vedno - krasti se ne sme!

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji