Objavljeno: 12.9.2022 18:00

Nasina vesoljska plovila bodo dobila nove procesorje

NASA je za razvoj in izdelavo novega procesorja, ki bo poganjal računalnike v prihajajočih vesoljskih plovilih, izbrala podjetji SiFive in Microchip. V treh letih bodo za 50 milijonov dolarjev razvili nov procesor, ki bo temeljil na arhitekturi RISC-V.

Imenoval se bo HPSC (High-Performance Spaceflight Computer) in bo nadomestil PowerPC BAE RAD750, ki je star več kot dve desetletji in je na primer krmilil tudi Curiosity, Perseverance in vesoljski teleskop James Web.

Novi čip bo imel 12 jeder, ki bodo tiktala hitreje od predhodnika, s čimer se bo zmogljivost povečala za 100-krat, ne da bi poraba energije porasla. Ključni del je hitrost obdelave vektorskih problemov (linearna algebra), ki izdatno nastopajo pri izračunih trajektorij. Zato bo imel novi procesor štiri splošna jedra (RISC-V) in osem jeder za vektorje, matrike in nevronske mreže, torej linearno algebro. 

Razvoj tovrstnih čipov seveda ne bi bil nič posebnega, če bi delovali v pisarnah. A kot smo letos že pisali, so razmere v vesolju precej drugačne. Čipi morajo biti zanesljivi, predvsem pa odporni. To pomeni, da jih kozmični žarki, sevanje, ekstremne temperature in prah ne smejo motiti (do razumnih meja). Postopku pravimo hardening in je ključni razlog, zakaj je razvoj tako drag, čipi v vesoljskih plovilih pa za trenutno najboljšimi čipi zaostajajo nekaj generacij. Ko so enkrat preverjeni in preizkušeni, se ne menjujejo.

A po desetletjih vendarle napoči čas, ko je treba tudi to storiti. Razlogov je več in običajno glavni razlog niti ni zmogljivost, temveč nepodprtost in pomanjkanje strokovnjakov. Ljudje, ki so pred desetletji dizajnirali čipe in programe zanje, zanesljivo odhajajo v pokoj, nove generacije pa obvladajo moderne tehnologije. Modernizacija je nujna tudi zato.

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji