Objavljeno: 8.2.2024 08:00

Najslabši v kategoriji popravljivosti so MacBooki in Chromebooki

V analizi, ki jo je opravila potrošniška organizacija US PIRG (Public Interest Research Group), so kot najteže popravljive prenosnike označili Applove MacBooke in Googlove Chromebooke. Rezultat ni presenetljiv, saj sta podjetji že dlje časa tarči očitkov, da je njune naprave teže popravljati kot ostale.

Popravljivost prenosnih računalnikov je širok pojem, ki ga je PIRG meril z upoštevanjem več faktorjev. Ne gre le za enostavnost razstavljanja računalnika in menjave komponent, temveč tudi dostopnost rezervnih delov, obstoj navodil za izvajanje popravil in menjav, redne posodobitve programske opreme (firmwara), možnost ponastavitev programskih nastavitev itd. Primerjali pa so tudi obnašanje podjetji, torej lobiranje proti zakonodaji s področja pravice do popravila ipd.

Primerjali so 139 različnih prenosnih računalnikov. Najnižjo oceni so dobili Chromebooki, kjer je bil glavni očitek težava pri razstavljanju. Očitek velja za vse Chromebooke različnih OEM-ov, torej Acerja, Asusa, Della in HP-ja. Še slabšo oceno za razstavljanje je dobil Apple, ki je v skupnem seštevku drugih prenosnikov (torej ne s chromeOS) najslabši. V primerjavi z lanskim letom je Apple sicer naredil korake naprej, a so ti majhni. MacBooke je še vedno izrazito težko odpreti, popraviti ali v njih menjati komponente.

Najvišje ocene so dobili Asusovi Zenbooki in Acerjevi seriji Aspire in Nitro.

Poročilo

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji