Objavljeno: 11.10.2019 12:00

Na Kitajskem bo operater za nakup telefona ali sklenitev pogodbe po novem zahteval natančno fotografijo obraza

Kitajska je že sedaj vodilna v uporabi tehnologije razpoznave obraza, od prvega decembra pa bodo tehnologijo uporabljali tudi, ko bo uporabnik hotel kupiti nov mobilni telefon ali skleniti mobilno oz. internetno naročniško razmerje. Po novem zakonu bo telefonsko številko tudi prepovedano prenesti na drugo osebo.

Ministrstvo za industrijo in informacijsko tehnologijo tak ukrep pojasnjuje z željo po varovanju uporabnikov v kiber svetu in v preprečevanju zlorab. Kitajska ima sicer kar 854 milijonov uporabnikov interneta.

 Kitajski mediji so prejšnji mesec poročali tudi o kameri z ločljivostjo 500 megapik, ki zna natančno prepoznavati obraze v množici, denimo na ulici, menda pa so razvili tudi kamere (oz. programsko opremo), ki zna ljudi razpoznati po obrisu in načinu hoje. 

 Leta 2014 je kitajska vlada napovedala sistem obveznega »točkovanja« prebivalcev, ki v nekaterih mestih že deluje, do leta 2020 pa naj bi deloval v celi Kitajski. Ideja temelji na ocenjevanju prekrškov, ki jih v svojem življenju naredi prebivalec in posledičnem kaznovanju, če je »minus točk« preveč. Če bo le ta večkrat parkiral na pločniku, hodil čez cesto ob rdeči luči ali ne bo plačeval davkov, bo denimo deležen kazni, kot je denimo prepoved uporabe letala ali vlaka, prepoved obiskovanja dobrih šol (ali hotelov), nižja hitrost interneta ali javno zasmehovanje, piše Business Insider

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji