Objavljeno: 18.12.2015 01:00

Mozilla A-Frame za spletne strani v navidezni resničnosti

Mozilla namerava biti vodilni ponudnik rešitev za prostorski prikaz s sodobnimi napravami za navidezno resničnosti. V javnost so zato poslali prve rezultate dela raziskovalnega oddelka MozVR, ki se kažejo v odprtokodnem ogrodju in okolju z imenom A-Frame.

Gre za okolje, kjer lahko avtorji pripravljajo spletne strani in vsebine za prikaz s prikazovalniki navidezne resničnosti na podoben način, kot delamo danes spletne strani v jeziku HTML. Avtorji programov za navidezno resničnost so doslej imeli kot edino možnost uporabo vmesnika WebGL API, ki pa zahteva več kode in truda.

A-Frame kot take dela v okviru sistema WebGL, kar pomeni, da so s tem zagotovili združljivost s široko paleto naprav. Trenutno delujejo na namiznih računalnikih in prenosnikih, telefonih iPhone, predvajalnikih Google Cardboard in vrhunskem sistemu za navidezno resničnost Oculus Rift. Podpora za okolje Android pride na vrsto nekoliko kasneje.

Za spletne strani v navidezni resničnosti pripravljene z ogrodjem A-Frame potrebujemo najnovejši brskalnik Firefox Nightly ali pa eksperimentalno različico brskalnika Chromium. Mozilla na namenski spletni strani nudi navodila za razvijalce in priporočila, kako narediti prve korak v svet VR (virtual reality).

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji