Objavljeno: 15.2.2018 01:00

Microsoft preizkuša sistem identifikacije na osnovi veriženja blokov

Microsoft razvija nov sistem za decentralizirano upravljanje digitalnih identitet, ki uporablja tehnologijo veriženja blokov (blockchain). Podjetje že lep čas raziskuje nove načine upravljanja digitalnih identitet, ki bi zagotavljali večjo varnost, zasebnost pri rabi spletnih storitev, predvsem pa bi vrnil uporabnikom nadzor nad tem, katere podatke zaupajo posameznim ponudnikom. Decentralizirani sistemi, v prvi vrsti veriženje blokov, so kot kaže najboljša osnova.

Osnovna zamisel novega sistema, ki je še v zgodnji fazi razvoja, je v principu, da uporabniki v distribuirani podatkovni verigi hranijo samo zgoščeno (hash) identiteto, ki je vidna drugim, dejanski osebni podatki pa so hranjeni v šifrirani obliki izven same verige. Na ta način nihče, niti sam proizvajalec sistema, nima dostopa do podatkov posameznega uporabnika, razen njega samega.

Prvo kodo, ki jo nameravajo objaviti pretežno kot potrditev koncepta, bodo vgradili v obstoječo aplikacijo za upravljanje digitalnih identitet Microsoft Authenticator. Program bo uporabljen kot agent za posredovanje dostop do šifriranih podatkov in ključev za šifriranje. Microsoft namerava podrobnosti razkriti v naslednjih tednih.

Razvoj novega sistema za upravljanje identitet sovpada z vstopom družbe Microsoft v združenje ID2020 Alliance, katere glavni cilj je ponuditi milijonom ljudi po svetu digitalno identiteto, tudi tistim, ki sicer nimajo drugih pravnih dokumentov o identiteti.

Microsoftov sistem za upravljanje digitalnih identitet še zdaleč ni prvi, niti če se omejimo samo na tehnologijo veriženja blokov. Sistem Guardtime, ki ga že lep čas uporablja Estonija temelji prav na tej tehnologiji. Omeniti velja še sistema HYPR in NuCypher, ki prav tako temeljita na sistemu veriženja blokov.

Toda Microsoftovo vlogo na tem področju ne moremo prezreti. Pomenljiv je podatek, da nov sistem upravljanja identitet razvija ista ekipa, ki v Microsoftu razvija in vzdržuje imeniški sistem Active Directory. Morda pa v okviru tega nastaja tudi nov sistem za digitalne identitete, avtorizacije in avtentikacije v poslovnem svetu.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji