Objavljeno: 30.3.2020

Manj zasebnosti, tudi digitalne

Vlada republike Slovenije je sprejela krizni zakon, ki »rešuje« tudi problem nadzora v času epidemije.

Kot ugotavlja Domen Savič, vodja projekta Etičen IT pri zavodu Državljan D, štirinajsti člen kriznega zakona slovenski policiji dovoljuje vrsto spornih prijemov, s katerimi lahko pripadniki slovenske policije kar sami od sebe (če ne gre drugače) na komunikacijske naprave posameznic in posameznikov nalagajo programsko opremo, ki jim zagotavlja informacijo o fizični lokaciji posameznice oziroma posameznika. Med drugim zakon policiji dovoljuje vstop v zasebno bivališče, uporabo nadzornih tehnologij za ugotavljanje identitete in druge postopke.

Ne gre samo za teorijo. Slovenska vojska je pod krinko pandemije že dostopala do podatkov posameznic in posameznikov, pri tem pa ni jasno, kdo jim je to dovolil. Še več – ugotavljanje kršitev v primerih, ko do državnih baz podatkov nepooblaščeno dostopajo različni državni akterji je izredno težavno, hkrati pa je skoraj nemogoče ugotoviti, s kakšnim razlogom oziroma namenom.

Nadalje je problem vseprisotne tehnologije in izredno velikega števila vira podatkov, ki jih lahko organi povezujejo med sabo v mrežo nadzora. Če se samo spomnimo problema policijskih metod biometričnega nadzora, za katerega se še danes ne ve, ali krši veljavno slovensko zakonodajo ali ne ter kaže tudi na brezzobost nadzornih organov, kot sta informacijski pooblaščenec in varuh človekovih pravic, si lahko predstavljamo, kako široki so lahko ukrepi policije pod sedanjim kriznim zakonom, za katerega strokovnjaki že opozarjajo, da je izredno nedorečen in širok.

Končno – čeprav trenutno še vedno živimo v demokratičnemu sistemu, ki ima tudi svoje nadzorne organe izvajalcev oblasti, lahko že danes slišimo svarila, da oblastniki varovalke ignorirajo. Tako je Informacijski pooblaščenec na laž postavil vladne predstavnike, ki so trdili, da je zasebnostno-invazivna zakonodaja »v največji meri usklajena z nadzorniki.«

Kot piše Delo, bo, če bo t. i. protikoronapaket sprejet v predlagani obliki, policija za namen zajezitve in obvladovanja epidemije ter za zagotovitev spoštovanja posebnih ukrepov iz zakona, ki določa nalezljive bolezni, lahko uporabila tudi pooblastila, kot so iskanje oseb, izvajanje prepoznave oseb po fotografijah, izdelovanje fotorobota, postavljanje cestne zapore z blokadnimi točkami, vstop v tuje stanovanje in v druge prostore, začasno omejevanje gibanja oseb, privedbo osebe in zbiranje in obdelovanje podatkov. V ta namen pa bodo smeli dostopati tudi do bolj specifičnih osebnih podatkov, kot so podatki o osebnem zdravniku, ter podatkov iz odločbe, s katero je bila obolelemu odrejena osamitev, popolna osamitev ali karantena. Protokol za izvajanje teh pooblastil med ministrstvoma za notranje zadeve in zdravje ter NIJZ določi vlada s sklepom.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji