Objavljeno: 27.11.2018 05:00

Ko v digitalni metropoli zmanjka interneta

Kaj se zgodi, ko zmanjka internetne povezave v milijonski metropoli ene izmed najbolj digitaliziranih držav, smo lahko ta konec tedna opazovali v Južni Koreji. Zaradi požara v kanalu, po katerem tečejo podzemni kabli v središču Seula, je bilo brez internetne povezave več kot 200.000 gospodinjstev, trgovin in drugih lokalov. Pretrganih je bilo 168.000 telefonskih linij in 220 optičnih kablov.

Požar je izbruhnil v soboto, v prostoru pa ni bilo sistema za avtomatično gašenje, ker je ta predpisan šele za tunele, ki so daljši od 500 metrov. Več kot 200 gasilcev se je s požarom borilo več kot deset ur, preden so ga uspeli pogasiti. Približno dve tretjini prekinjenih povezav so uspeli zasilno vzpostaviti v nedeljo, do popolne povezljivosti pa bo pretekel še kak teden, so ocenili.

Posledice izpada internetne povezave pa so v tako digitaliziranem mestu precejšnje. Nedosegljiva je bila telefonska številka za klic v sili in še vedno ni jasno, ali so zaradi tega zamudili kakšno intervencijo. V bližnjih bolnišnicah niso delovali telefoni, ker uporabljajo VoIP. To pomeni, da so morali tudi za interne klice uporabljati zvočnike.

Trgovci v okolici niso mogli sprejemati plačil s plačilnimi karticami, odpovedali so tudi varnostni sistemi, kot so nadzorne kamere (spet IP) in sistemi za prepoznavanje prstnih odtisov. Ob tem je še najmanj problematično, da je v trgovinah in lokalih zmanjkalo glasbe (ker uporabljajo streaming), ljudje pa se niso mogli več zanašati na Google Maps (tudi bazne postaje v mestih potrebujejo žične povezave na internet, Wi-Fi pa tako ali tako ni deloval). To je pomenilo tudi, da so zastale dostavne službe.

Stanje so v Korea Times povzeli kot moderna distopija. Tako hudo verjetno ni bilo, toda čedalje večja odvisnost vseh sistemov od interneta prinaša nove nevarnosti, ki jih najbolje razgalijo takšni mrki.

 Korea Times

Hankyoreh

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji