Objavljeno: 16.1.2025 07:00 | Teme: kitajska, blockchain

Kitajska vlaga v veriženje blokov

Kitajska je predstavila ambiciozen načrt za vzpostavitev nacionalne blockchain infrastrukture, ki je del njene strategije upravljanja podatkov. Nacionalna komisija za razvoj in reforme (NDRC) je izdala smernice za gradnjo nacionalne podatkovne infrastrukture, ki predvidevajo celovit pristop k vzpostavitvi enega največjih blockchain omrežij na svetu.

Ta pobuda predstavlja pomemben premik v kitajskem pristopu k blockchain tehnologiji, saj ločuje to tehnologijo od kriptovalut in jo vključuje v razvoj nacionalne infrastrukture. Projekt bo v naslednjih petih letih pritegnil približno 400 milijard juanov (54,5 milijarde dolarjev) letnih naložb.

Smernice določajo tristransko strategijo izvajanja. V začetni fazi, od leta 2024 do 2026, se bo Kitajska osredotočila na pilotne programe v ključnih industrijah in regijah, razvila standardizirane protokole za deljenje podatkov ter vzpostavila enotne standarde za interoperabilnost.

Druga faza, predvidena med letoma 2027 in 2028, bo namenjena širjenju infrastrukture na nacionalni ravni, z vključitvijo več industrij in regij ter nadaljnjim izboljšanjem standardov. Končna faza, načrtovana za leto 2029, predvideva popolno uvedbo nacionalne blockchain infrastrukture, ki bo omogočala učinkovito in varno upravljanje podatkov po celotni državi.

Vključitev blockchain tehnologije v nacionalno infrastrukturo bi lahko prinesla številne prednosti, kot so izboljšana sledljivost podatkov, zmanjšanje stroškov transakcij in povečana transparentnost v poslovnih procesih. Poleg tega bi lahko spodbudila razvoj novih poslovnih modelov in storitev, ki temeljijo na decentraliziranih tehnologijah.

Kljub temu pa se Kitajska sooča z izzivi pri izvajanju tega ambicioznega načrta. Med njimi so potreba po usklajevanju med različnimi regijami in industrijami, zagotavljanje kibernetske varnosti ter izobraževanje in usposabljanje strokovnjakov za delo z blockchain tehnologijo.

Uspeh tega projekta bo odvisen od sposobnosti Kitajske, da učinkovito integrira blockchain tehnologijo v obstoječe sisteme in procese ter zagotovi podporo in sodelovanje vseh deležnikov. Če bo načrt uspešno izveden, bi lahko Kitajska postala vodilna sila na področju blockchain tehnologije in postavila nove standarde za digitalno upravljanje podatkov na globalni ravni.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji