Objavljeno: 26.8.2020 05:00 | Teme: kitajska

Kitajska tudi na področju proizvodnje elektronike dobiva konkurenco

Ameriško-kitajsko trgovinska vojna in prekinjene dobavne poti zaradi divjanja koronavirusa so največje proizvajalce računalniške opreme prisilile v iskanje alternativ za proizvodnjo na Kitajskem. Dva izmed največjih proizvajalcev, Foxconn in Pegatron, razmišljata o selitvi dela proizvodnje v Mehiko.

Foxconn se bo do konca leta odločil, kje bo postavil novo tovarno, v kateri bo proizvajal novi iPhone. Visoko na seznamu je tudi Mehika, česar pa podjetje niti Apple uradno ne komentirata. Foxconn ima v Mehiki že pet tovarn, ki pa v glavnem proizvajajo televizorje in strežnike. Selitev dela proizvodnja iphonov pa bi bila resen znak, da Kitajska ni več samoumevna lokacija za delovno intenzivno proizvodnjo. V zadnjih letih se je povprečna plača tam precej dvignila, prav tako so se okrepile pravice delavcev. Pegatron po neuradnih podatkih prav tako išče lokacijo v Mehiki. Pomemben faktor je tudi podpis ameriško-mehiško-kanadskega prostotrgovinskega sporazuma, ki terja določeno količino lokalnih proizvodov.

Foxconn prav tako širi tovarno v Indiji. V povečanje kapacitet za proizvodnjo iPhonov bodo vložili milijardo dolarjev. Proizvodnjo televizorjev bodo zagnali tudi v Vietnamu, kamor se seli del kitajske proizvodnje. Ne glede na končni razplet je to znak, da Kitajska ni več edina proizvodna tovarna sveta. Foxconn že 30 odstotkov vse proizvodnje opravi izven Kitajske, v prihodnosti pa se bo ta delež še povečeval, so dejali.

Reuters

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji