Objavljeno: 26.12.2024 10:00

Kitajska proizvaja polovico svetovnih čipov

Ko govorimo o čipih, pogosto mislimo le na najnovejše, najmanjše in najzmogljivejše čipe, ki poganjajo umetno inteligenco in najnovejše procesorje. Te resda proizvaja le prgišče podjetij – TSMC, Nvidia, Samsung, Intel – a to še zdaleč ni največji trg čipov na svetu. Precej več se proda počasnejših čipov, ki poganjajo vse ostale elektronske naprave. V tem segmentu Kitajska neutrudno koraka proti popolni tržni prevladi.

Starejše tehnologije proizvodnje, denimo 60-nm litografija, veljajo za zrele. Velikih prebojev na tem področju ne bo, a tudi niso potrebni. Ti čipi zadovoljivo poganjajo krmilnike, avtomobilsko elektroniko, senzorje, gospodinjske aparate, bolnišnično opremo in številne druge naprave. Zelo redko se tudi sprašujemo, od kod so ti čipi.

Prav to sta se vprašali Evropska komisija in ameriška administracija aprila. Raziskava in anketi med podjetji, ki te čipe uporabljajo, sta pokazali zaskrbljujoč trend. Večina podjetij se s provenienco čipov ne obremenjuje, podroben pregled pa kaže na Kitajsko. V nekaj letih bi lahko Kitajci proizvajali več kot 60 odstotkov tovrstnih (»legacy«) čipov.

To pa zahodne države navdaja s strahom. Ti čipi so namreč pogosti celo v vojaški opremi in orožju. Zato so ZDA sprožile uradno preiskavo o kitajskih načrtih za prevlado na trgu šibkejših čipov. Preverili bodo kitajsko proizvodnjo polprevodniških substratov, nakup opreme za izdelavo čipov in dejansko proizvodnjo. Ocenili bodo tudi potencialne vplive na trg in nacionalno varnost. Že sedaj menijo, da bo Kitajska do leta 2029 dosegla več kot 50-odstotni tržni delež.

Kaj dosti moči ZDA nimajo, lahko pa seveda sprejemajo ukrepe in sankcije, kot so prepoved izvoz na Kitajsko ipd. To bi posebej prizadelo nizozemski ASML, ki proizvaja stroje za izdelavo čipov. Njegova največja stranka je Kitajska. Možna je tudi uvedba dodatnih carin.

Kitajska se je odzvala v pričakovanem slogu. Preiskavo vidijo kot protekcionistični ukrep, proti katerem se bodo borili za zaščito lastnih gospodarskih interesov.

USTR

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji