Objavljeno: 23.10.2023 07:00

Kitajska podjetja ne bodo smela več kupovati ASML-jevih strojev za proizvodnjo čipov

ASML se bo prihodnje leto znašel v škripcih, ko bodo začele veljati izvozne omejitve na Kitajsko. Največji oziroma edini proizvajalec strojev za proizvodnjo čipov je v edinstvenem položaju, kjer dobesedno narekuje trg. Da bi Kitajcem preprečili proizvodnjo najnovejših čipov v 7-nm in manjših litografijah, so ZDA prepovedale izvoz te tehnologije. Čeprav je ASML nizozemsko podjetje, uporablja tudi ameriške sestavne dele in znanje, zato omejitve veljajo tudi zanj.

Pridobili so odlog do konca leta, kitajska podjetja zato kot za stavo kupujejo najnovejše stroje. ASML tako sploh ne čuti ohlajanja trga, saj vse pokupijo Kitajci. V prvem četrtletju so predstavljali osem odstotkov strank, v drugem 24 odstotkov in v tretjem že 46 odstotkov. V četrtem bo še ekstremneje, nato pa se bo začelo leto 2024.

Svoje omejitve izvoza ima tudi Nizozemska, a te so bolj mile in na primer ne zajemajo stroja NXT:1980Di, ki se uporablja za izdelavo čipov v 38, 28 in 14 nm tehnologijah. A ZDA bodo omejile tudi izvoz tega. ASML sicer pravi, da to večjega učinka ne bo imelo, ker stroje za večjo litografijo kupuje sorazmerno malo kitajskih proizvajalcev. Večji izziv bo prepoved izvoza opreme za litografijo DUV (deep UV), ki se na primer uporablja za proizvodnjo čipov serije Kirin 9000, ki so v Huaweijevih telefonih.

ASML ocenjuje, da bo prihodnje leto njegova prodaja upadla za 10 do 15 odstotkov. Delnice podjetja so v sredo po najavi omejitev izgubile štiri odstotke vrednosti.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji