Objavljeno: 10.12.2019 05:00

Kitajska bo uporabljala le domačo računalniško opremo

Kitajska zaostruje spor z ZDA in ga širi tudi na ostale države, saj je uradno prepovedala uporabo tuje računalniške opreme v državnih uradih. Prepoved se nanaša tako na programsko kakor strojno opremo, kar predstavlja slabe novice za Microsoft, Intel, HP, Dell in druga ameriška podjetja. A ukrep je uperjen proti vsem tujim podjetjem, torej tudi evropskemu ARM-ju in ostalim.

Spremembo bodo udejanjili v treh letih. Prvi 30 odstotkov prehoda bodo izvedli prihodnje leto, leta 2021 še polovico in leta 2022 zadnjo petino. Glede na velikost države in razširjenost zahodnih izdelkov, bo tako obsežna menjava v treh letih težko izvedljiva, a centralni komite komunistične partije je prepričan v uspeh. V praksi to pomeni, da bodo uporabljali namizne računalnike Lenovo, operacijski sistem kitajske vlade itn. Ni pa čisto jasno, katere komponente bodo uporabljali namesto tujih čipov.

Kitajski ukrepi so povračilo za ameriško blokado Huaweija, ki so mu prepovedali uporabo ameriške tehnologije. Poleg tega ZDA onemogočajo tudi druga kitajska podjetja, ki niso zaželena pri gradnji ameriških telekomunikacijskih omrežij ali pri prodaji računalniške opreme ameriškim vladnim uslužbencem.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji