Objavljeno: 29.11.2021 13:00 | Teme: kriptovalute

Kazahstanski kriptorudarji povzročajo električne mrke

Podatkovno rudarjenje za pridobivanje kriptovalut je energijsko izredno potratna dejavnost. V Kazahstanu pa so v zadnjih mesecih spoznali, da lahko tovrstna dejavnost pripelje tudi do resnejših izpadov dobave električne energije v državi. V jesenskih mesecih so namreč v vsaj šestih regijah doživljali redne in dolgotrajne izpade električne energije, ki jih zdaj državni upravitelj omrežja KEGOC pripisuje kriptorudarjem.

V državi je uradno registriranih 50 rudarjev, verjetno pa je še precej takih, ki dejavnosti niso prijavili. Z dejavnostjo se postransko ukvarjajo številni posamezniki, pogosto pa imajo opremo nameščeno v številnih dotrajanih ali opuščenih tovarnah. V letošnjem letu je poraba energije izrazito poskočila, zato so bili kar v treh elektrarnah prisiljeni izvesti prisilno zaustavitev zaradi preobremenitev. V letu 2021 je poraba električne energije poskočila za več kot 8%, medtem, ko je v preteklosti letna rast dosegala odstotek ali dva.

Kazahstanske oblasti so zaradi dogajanja že napovedale ukrepe. V prihodnje bodo ob obremenitvah iz omrežja najprej izklapljali kriptorudarje. Poleg tega predlagajo uvedbo denarnega nadomestila za vsako kilovatno uro električne energije porabljene za rudarjenje.

Cena električna energije v Kazahstanu je sicer relativno ugodna, ravno zato so se tam namnožili kriptorudarji. Nekateri sicer menijo, da so vladni ukrepi proti tej dejavnosti delno tudi krinka za druge težave, ki jih imajo v tamkajšnjem elektrogospodarstvu.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji