Objavljeno: 19.9.2024 08:00

Kako so legalno zlorabili blagovno znamko Flappy Bird

Flappy Bird se ne vrača, saj nova verzija igre, ki se je znašla na spletu, nikakor ni povezana z avtorjem originala. Kako so torej lahko novi akterji legalno uporabili uveljavljeni naslov in znano vizualno podobo? Zgodba je precej zapletena, rdeča nit pa je oddaljenost originalnega avtorja od ZDA.

Dong Nguyen je igro pred desetimi leti predstavilkot kratkočasno razvedrilo, ki pa je kmalu postala velik hit. Ker se je ustrašil, da to postaja problem, saj zaradi svoje privlačnosti zlahka zasvoji, jo je umaknil. A sedaj se očitno vrača, sicer v neuradni in neodobreni obliki. Kako je to mogoče?

Podjetje Gametech Holdings je leta 2023 na ameriški patentni urad (USPTO) naslovilo zahtevek za odvzem blagovne znamke Flappy Bird. Ker Nguyen ne živi v ZDA, se na to ni odzval, zato je USPTO z zamudno odločbo sklenil, da januarja letos blagovna znamka ugasne.

Zanimivo je, da je Mobile Media Partners že leta 2014 vložil zahtevek za zaščito blagovne znamke Flappy Bird. To je bilo tik potem, ko je Nguyen umaknil igro s spleta. In Mobile Media Partners ima enak naslov kot Gametech Holdings desetletje pozneje. Mobile Media Partners se je skliceval na domeno FlappyBirdReturns.com in trdil, da znamke Flappy Bird ne uporablja nobeno drugo podjetje ali posameznik. In USPTO je leta 2018 res odobril zaščito te blagovne znamke Mobile Media Partners.

Na to sedaj sklicuje tudi nova stran FlappBird.org. Na njej poudarjajo, da je igra brezplačna in bo takšna vedno ostala. To sicer drži, a kaj ko je tesno povezana s kriptoindustrijo. Na strani uradno tega ne omenjajo, a brskanje po zgodovini akterjev to jasno pokaže. Omenjali so Solano, našla pa se je celo verzija igre z WebGL, ki vsebuje reference na žeton $FLAP.

In tako danes staro in mlado spet igra skakajočega ptiča. Celo na pametnih urah.

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji