Objavljeno: 11.10.2020 10:00

Je aplikacija #OstaniZdrav res učinkovita?

Po mnenju udeležencev okrogle mize bo to pokazal šele čas. Gorazd Božič iz SI-CERT meni, da je varna, namestnik informacijske pooblaščenke Andrej Tomšič pa, da za zdaj nimajo večjih pomislekov glede posegov v zasebnost.

Aplikacijo za obveščanje o stikih z okuženimi z novim koronavirusom #OstaniZdrav si je do zdaj naložilo več kot 120.000 ljudi. Večjih varnostnih pomislekov o njej ni, njena učinkovitost pa se bo pokazala čez čas, je bilo rečeno na virtualni okrogli mizi, ki jo je pripravil Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani.

Gorazd Božič iz nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT je glede varnosti aplikacije ocenil, da je ta narejena dovolj solidno, da ne omogoča zlorabe osebnih podatkov uporabnikov. Tudi podatkov o lokaciji, ki jo je treba vklopiti na telefonu ob njeni namestitvi, po njegovi oceni skorajda ni mogoče zlorabiti. Ali je aplikacija učinkovita, pa bomo po njegovih besedah lahko presojali čez čas.

Namestnik informacijske pooblaščenke Andrej Tomšič je dejal, da za zdaj nimajo večjih pomislekov glede posegov v zasebnost. Sistem je namreč kar dobro zasnovan, "manjka pa statistika učinkovitosti", je opozoril.

Po njegovem mnenju bi bilo namreč koristno, da bi epidemiologi zbirali podatke o tem, koliko t. i. TAN kod je podeljenih. Gre za kode, ki jo okuženim dodeli epidemiolog in jo ti prostovoljno vnesejo v aplikacijo. Tako bi lahko veliko lažje izmerili koristnost aplikacije, je dejal.

Namestnik informacijske pooblaščenke Andrej Tomšič je dejal, da za zdaj nimajo večjih pomislekov glede posegov v zasebnost. Sistem je namreč kar dobro zasnovan, "manjka pa statistika učinkovitosti", je opozoril.

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je pojasnil, da na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) podatkov o številu podeljenih kod ne zbirajo, saj da so mu pojasnili, da tega ne dovoli informacijski pooblaščenec. Zato je vesel, da sliši, da te podatke lahko zbirajo, je dodal minister.

Tomšič mu je odgovoril, da pri informacijskem pooblaščencu nikoli niso trdili kaj takega. Koritnik pa je nato napovedal, da bo poklical direktorja NIJZ Milana Kreka in mu rekel, naj zdaj dnevno beležijo, koliko kod je bilo izdanih.

Nasploh je Koritnik prepričan, da je aplikacija v vsakem primeru v pomoč, saj epidemiologi preprosto ne morejo slediti vsem stikom. Za zdaj je po njegovih besedah v večini držav še prostovoljna, se pa v nekaterih državah, denimo v Nemčiji, kjer je tudi nastala, že pojavlja razmislek, da bi ob poslabševanju epidemiološke slike postala obvezna.

Mladina

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji