Objavljeno: 14.4.2016 07:00

Izsiljevalski Jigsaw datoteke tudi briše

Pomanjkanja domišljije in izvirnosti pa piscem izsiljevalskih virusov, ki so sicer postali že resna nadloga, ne moremo očitati. Najnovejši odkriti ransomware se imenuje Jigsaw (Ugankar) po istoimenskem liku iz filmske franšize Žaga. Táko ime si je prislužil, ker uporabnika izsiljuje s časom, prikaže pa tudi znano lutko iz filma.

Seveda ni vse v popkulturi. Omembo si Jigsaw zasluži tudi zato, ker je to prvi izsiljevalski virus, ki dejansko briše datoteke. Doslej so jih le zašifrirali in zahtevali plačilo odkupnine v zameno za ključ za odklepanje. Nekateri so grozili tudi, da jih bodo razkrili celemu svetu (virus Chimera), kar so bile prazne grožnje, nekateri pa so jih zašifrirali tako, da jih tudi sami niso več znali odšifrirati (virus Power Worm zaradi hrošča v kodi izbriše šifrirne ključe). Jigsaw pa grozi z izbrisom in to tudi izvede.

Jigsaw da po šifriranju datotek uporabniku na voljo 24 ur, da plača odkupnino v bitcoinih (150 dolarjev). Hkrati zagrozi, da bo ob vsakem ponovnem zagonu računalnika izbrisal 1000 datotek, prav tako bo brisal datoteke (čedalje več) vsako uro. Po 72 urah pa pobriše vse.

K sreči je Jigsaw že ta hip zlomljen. Obstaja algoritem za odklep in povrnitev datotek. Za rešitev problema zadostuje že, če vse zagnane instance virusa ubijemo v Windows Task Managerju, potem v orodju MSConfigu preprečimo njihov zagon ob ponovnem zagonu računalnika ter na koncu situacijo razrešimo z Jigsaw Decrypterjem.

To pot so se pisci bolj ukvarjali s teatralnostjo kot učinkovitostjo. K sreči.

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji