Objavljeno: 24.12.2001

Iz teorije v prakso

IBMu je uspelo v prakso prestaviti leta teoretičnega dela pri razvoju novega tipa tranzistorjev, dvojno-vratnih (double gate) tranzistorjev. Vse manjši tranzistorji so se doslej držali Moorovega zakona, ki zapoveduje podvojeno število in zmogljivost (ali zmanjšanje velikosti) vsakih 18 mesecev in do sedaj je njihovo zmanjševanje šlo brez težav. Znanstveniki pa že nekaj časa napovedujejo, da bodo tranzistorji kmalu dosegli magično mejo, ko bodo že tako zelo majhni, da jih ne bo več mogoče nadzorovati in enostavno ne bodo več delovali.

Bolj natančno, vrata (gate), ki so srce tranzistorja in ki dejansko vklapljajo in izklapljajo pretok električnega toka, bodo preprosto premajhna, da bi to še lahko počela. Rešitev so tranzistorji z dvojimi vrati, ki so jih različne skupine znanstvenikov že dolgo preučevale, vendar pa nikoli niso mogle preseči tehnoloških težav povezanih z njimi. Pri IBMu pravijo, da je osnova za njihov uspeh tehnologija SIO (Silicon On Insulator), ki so jo pri IBMu predstavili leta 1998 in je danes zelo razširjena med različnimi proizvajalci polprevodnikov in seveda njihove izkušnje s to tehnologijo. Z novimi tranzistorji bo, bo IBMovih besedah, Moorov zakon veljal še kar nekaj časa.

http://http://www.ibm.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji