Objavljeno: 16.8.2018 19:00

Iskanje nevarnih predmetov namesto z rentgenom kar z Wi-Fi

Iskanje nevarnih predmetov in snovi se dandanes večinoma izvaja z ročnim pregledom ali rentgeni, zato se iščejo tudi enostavnejše in cenejše možnosti. Ena izmed njih je Wi-Fi, ki je dandanes prisoten že malodane v vseh javnih prostorih. Raziskovalci z Univerz Rutgers, Purdue in Binghamton so pokazali, kako je to mogoče izvesti tudi v praksi.

Wi-Fi oddaja elektro-magnetno valovanje s frekvenco 2,4 GHz, ki ga lahko uporabimo za »presvetlitev« preiskovanih oseb in objektov. V študiji so raziskovalci pokazali, kako lahko uporabijo Wi-Fi anteno kot vir valovanja, ki prodira tudi v torbe in pod obleko, da identificirajo kovinske objekte in njihovo obliko, kar vključuje tudi orožja, bombe, prenosne računalnike, baterije ipd. V preizkusu so uporabili 15 predmetov v šestih torbah, pri čemer so z 99-odstotno natančnostjo našli nevarne predmete, z 98-odstotno natančnostjo kovinske in 95-odstotno natančnostjo tekočine. Raziskovalci pravijo, da bi bil tak sistem posebej uporaben za velike odprte javne prostore, kot so parki, trgi, železniške postaje ipd., kjer je težko postaviti letališke pregledne sisteme.

Zavedati se moramo tudi omejitev. Za zdaj je sistem 99-odstotno zanesljiv, kar je bistveno premalo za realno uporabo. Kot lahko izračunamo po Bayesovi verjetnosti, mora biti sistem vsaj 99,999-odstotno natančen, sicer je neuporaben. To je posledica dejstva, da je velika večina predmetov nenevarnih. Druga pomembna omejite pa je, da moramo poudariti, da so za zdaj pokazali le delujoč koncept, kjer damo torbo pred antene Wi-Fi. Daleč je še do tega, da bi lahko Wi-Fi usmerjevalnik nekje pod stropom skeniral vse mimoidoče.

White paper.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji