Objavljeno: 25.10.2024 05:00

Intelova največja napaka ga bo morda pogubila

Leta 2005 je Intelov tedanji direktor Paul Otellini stal pred upravnim odborom in predstavljal dotlej največji prevzem. V Silicijevi dolini je veliko obetalo mlado podjetje, ki je proizvajalo čipe za grafične kartice. Za 20 milijard dolarjev je bila na voljo Nvidia.

Dve desetletji in eno revolucijo umetne inteligence kasneje so vloge zamenjane. Nvidia je vredna več kot 3000 milijard dolarjev, Intelova tržna kapitalizacija pa je zdrsnila pod 100 milijard dolarjev in je na nivoju leta 1995.

Zakaj se Intel pred devetnajstimi leti ni odločil za nakup Nvidie, je zapleteno vprašanje. Člane upravnega odbora je najbolj motil obseg prevzema, saj bi bil z 20 milijardami dolarjev največji v Intelovi dotedanji zgodovini. V prejšnjih prevzemih so naredili nekaj napak, ki jih niso želeli ponoviti. Četudi so nekateri člani opozorili, da gre za tehnologijo, ki bi lahko bila prelomna pri obdelavi podatkov in v podatkovnih centrih, je prevladala skepsa.

Otellini ni ravno vztrajal pri predlogu, dve leti pozneje pa je umrl. Na Nvidio niso več pomislili. Danes je 30-krat večja od Intela in dominira na trgu čipov za umetno inteligenco. Ta je imel priložnost podobno tehnologijo razvijati tudi sam, a je zaspal. Danes je zato Intel resna prevzemna tarča in ne več obratno.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji