Objavljeno: 2.7.2020 10:00

Indija prepovedala kitajske aplikacije

Indija in Kitajska sta se v juniju spopadli na spornem delu himalajske meje med državama, takoj po tem pa je Indija ugotovila, da tudi kitajske telefonske aplikacije pomenijo varnostno grožnjo.

Indijska vlada je tako prepovedala 59 aplikacij, med katerimi so TikTok, WeChat, UC Browser (spletni brskalnik v lasti Alibabe), Club Factory, Shein in celo igro Clash of Kings. Po besedah indijskega ministrstva za informiranje, je to naredila po tem, ko je prejela »veliko pritožb iz različnih virov« o aplikacijah, ki »kradejo in nedovoljeno posredujejo uporabnikove podatke«. To po besedah ministrstva »ogroža suverenost in integriteto Indije«.

Predvsem med mladimi izredno priljubljena aplikacija TikTok je v lasti podjetja ByteDance, ki ima sedež v Pekingu in je bila že večkrat obtožena »mehke« cenzure v skladu z usmeritvijo kitajskih oblasti. Varnostni raziskovalci so letos v njej našli tudi varnostne luknje, preko katerih lahko napadalci dobijo oddaljen dostop do računov, brišejo posnetke, nalagajo druge posnetke, javnosti razkazujejo skrite posnetke in odstranijo osebne podatke uporabnikov.

Mimogrede – v zgoraj omenjenemu spopadu na himalajski meji (področje Ladakh), na višini okoli 4500 metrov, je bilo na indijski strani 20 mrtvih (Kitajska o svojih mrtvih ni poročala). Kljub temu, da v spopadu ni bil izstreljen niti en naboj. Obmejni vojaki Kitajske in Indije so se spopadli kar z jeklenimi palicami, na katerih so bili pritrjeni žeblji. Sporazum med državama namreč zapoveduje, da je na tem področju strelno orožje prepovedano…

BBC

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji