Objavljeno: 8.1.2019 08:00

IBM predstavlja prvi širše dosegljiv integriran komercialni kvantni računalnik

IBM je sejem CES ponovno izkoristil za predstavitev novega mejnika na področju kvantnega računalništva. Medtem, ko so lani javnosti predstavili prototip kvantnega računalnika s 50 kubiti, ki zavzema prostornino večje sobe, so letos prikazali računalnik IBM Q System One, ki je praktično nared za širšo komercialno rabo.

Medtem, ko je bil lanski računalnik videti kot nekakšna zmanjšava vodnikov, elektronskih elementov in cevi za hladilni sistem, so v novem računalniku skrbno optimizirali porabo prostora, hkrati pa poskrbeli za večjo zanesljivost delovanja in lažje vzdrževanje. Za pravilno delovanje morajo kvantni računalniki namreč delovati v idealnih pogojih, s temperaturami blizu absolutne ničle in brez tresljajev, ki bi lahko povzročali napake v kvantnem procesiranju.

Zaradi tega so si pri IBMu zamislili posebno neprodušno komoro v obliki kocke s stranicami okoli 2,7 metra (9 čevljev), kjer so namestili kvantni modul na način, da je možno enostavno dostopati do vseh sestavnih delov za potrebe vzdrževanja in nadgrajevanja.

Ob tem pa so misili tudi na to, da bi kvantni računalnik naredili privlačen na oko, zato so dizajn sistema prepustili oblikovalski skupini Map Project Office, ki je znana po oblikovanju izdelkov Sonos, Honda in Kano. Ti so si zamislili komoro iz posebnega stekla, ki je postavljeno čez posebno aluminijasto strukturo, premore pa tudi dvojna vrata za posege v sistem. Stekleno neprodušno komoro so naredili pri specialistu za tovrstne izdelke, podjetju Goppion iz Milana. Hladilni sistem in podporna elektronika sta nato v zadnjem delu komore.

IBM Q System One premore 20 kubitov, kar je nekoliko manj kot pri lanskem prototipu in vsekakor manj, kot pri Googlovem lani najavljenem sistemu, ki premore 72 kubitov. Toda pri IBMu trdijo, da je njihov sistem bistveno bolj zanesljiv, a hkrati nadgradljiv. Trenutno so bolj osredotočenost na optimizacijo za zmanjševanje napak pri procesiranju, stopnjevanje zmogljivosti pa bo naslednji korak.

Kvantno računalništvo je šele v povojih, zato težko govorimo o »komercializaciji« sistema, kot smo vajeni pri običajnih računalniških izdelkih. IBM poudarja, da bodo stranke na začetku verjetno uporabljale sisteme Q System One v podatkovnem centru Quantum Computation Center, ki ga IBM ureja v mestu Poughkeepsie, zvezna država New York. Storitve bodo začeli tržiti v nadaljevanju letošnjega leta.

Prve stranke bodo člani tako imenovane skupine Q Network, med katerimi so komercialne družbe, kot je ExxonMobil in znanstvene organizacije, na primer evropski CERN. Kasneje predvidevajo, da bi lahko sisteme Q System One ponujali tudi na lokacijah strank. IBM ima namreč vizijo, da bi nekega dne kvantne računalnike lahko postavljali v zasebne podatkovne centre, ob bok klasičnim strežnikom za potrebe bodočih potreb pri matematičnih izračunih, simulacijah, procesiranju podatkov in za področje umetne inteligence, ko bo razvoj na tem področju znal s pridom uporabiti zmožnosti kvantnega procesiranja.

LAA0-vjTaNY

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji