Objavljeno: 19.11.2022 05:00

Hekerski napad popolnoma ohromil Vanuatu

V začetku meseca so hekerji napadli informacijski sistem majhne pacifiške države Vanuatu, ki je skoraj za dva tedna popolnoma ohromil državo. Nedostopni so bili spletne strani vlade, elektronska pošta, informacijski sistemi šol, bolnišnic, nujna pomoč ipd. Prebivalci so imeli težave z najosnovnejšimi opravili, denimo plačevanjem računov, pridobivanjem viz in različnih dokumentov od javne uprave.

Strežnike državne uprave so klecnili 4. novembra, kar se je navzven sprva opazilo kot zavračanje elektronske pošte, ki je bila naslovljena na domene gov.vu. Napad se je po poročanju avstralskega ABC začel že konec oktobra, zanj pa naj bi bile odgovorne hekerske skupine iz Azije. Zahtevali so plačilo odkupnine (ransomware), a vlada te ni želela plačati. Zaradi tega je primež trajal dlje, na Vanuatuju pa se sedaj z avstralsko pomočjo trudijo obnoviti sistem.

Za zdaj obljubljajo, da bodo povezljivost s svetom ponovno vzpostavili prihodnji teden. V majhni pacifiški državi je dostop do interneta in delovanje informacijskih sistemov ključnega pomena za normalno funkcioniranje države. Lani je avstralska vlada svojemu telekomunikacijskemu operaterju Telstra financirala nakup Digicel Pacifica, ki deluje na Vanuatuju. S tem so želeli omejiti vpliv Kitajske, ki se v tej otoški državi kljub tradicionalni navezanosti na Avstralijo širi. Položaj Vanuatuja je namreč močno strateški,  njegovi odnosi z ZDA, Kitajsko, Avstralijo in Novo Zelandijo pa zelo pomembni.

Tako obsežen napad pa je praktično ohromil državo, saj ni možno izvajati niti carinjena pošiljk, kaj šele česa bolj zahtevnega.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji