Objavljeno: 28.5.2019 07:00

Hekerski napad na mesto Baltimore posledica orodij NSA

Napad na računalniški sistem mestne uprave v ameriškem mestu Baltimore se preveša že v tretji teden, na dan pa prihajajo nove podrobnosti, ki obremenjujejo tudi ameriško agencijo za nacionalno varnost (NSA).

Napad se je začel 7. maja letos, ko je tisoče računalnikov v mestni upravi zaklenil izsiljevalski virus, ki je zahteval plačilo 13 bitcoinov odkupnine (okrog 100.000 evrov) za odklep vseh računalnikov ali 3 bitcoine za odklep zgolj nekaterih, s čimer bi dokazali resnost ponudbe. Seveda se za plačilo odkupnine niso odločili.

Sedaj postaja jasno, da je mesto prizadel kos programske opreme z imenom EternalBlue. Če se vam zdi ime znano, imate prav. O njem smo že poročali, in sicer ga je razvila NSA! Uporablja ranljivost v starejših verzijah operacijskega sistema Windows (XP, Vista …) in je od aprila 2017 prosto dostopen, saj je hekerska skupina The Shadow Brokers tedaj nekako vdrla v NSA in razkrila kup umazanij in programske kode. Ista ranljivost je omogočala tudi širjenje napadov WannaCry in NotPetya leta 2017.

Medtem v Baltimoru še vedno vlada kaos. Mesto se je deloma organiziralo brez računalniškega sistema, tako da na primer posle pri nakupih nepremičnin urejajo ročno, za zaposlene so ustvarili paralelni sistem Gmail (ki jim ga je Google vmes samodejno celo zaklenil kot nedopustno komercialno rabo), njihov oddelek za IT pa se trudi omrežje postaviti nazaj na noge.

Identiteta storilcev še ni znana.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji