Objavljeno: 11.2.2019 10:00

Google združuje Big Data in Blockchain

Google je bil v preteklosti razmeroma v ozadju dogajanja povezanega z veriženjem blokov (blockchain), vendar se zdi, da so bo to spremenilo. Podjetje je zgolj iskalo primerne scenarije rabe za uporabo tehnologije veriženja blokov v povezavi s svojimi obstoječimi storitvami. Skupno točko so našli na področju združevanja veriženja blokov s tehnologijo iskalnikov in podatkovnih skladišč.

Najnovejša iniciativa predvideva uporabo Googlovega podatkovnega skladišča BigQuery v povezavi s priljubljenimi verigami blokov, kot sta Bitcoin in Ethereum. BigQuery omogoča nekaj, kar je bilo doslej nekoliko zapostavljeno na področju veriženja blokov – enostavno iskanje in analiza podatkov, ki se nahajajo v verigah. Kdor je zdaj želel poiskati določen zapis v verigi, je doslej imel na voljo le preprost raziskovalec (explorer) za prikaz podatkov o blokih, kar seveda ne omogoča nikakršne ali preproste analize.

Google je podatke iz verige blokov prek ustreznih vmesnikov API preprosto uvozil v podatkovno skladišče BigQuery, kjer so na voljo za iskanje in analize. V primeru kripovalut denimo za potrebe napovedovanja cene določene kriptovalute ali pa za analizo podatkov, kdo in kako uporablja kriptovalute. Seveda so cilji za analizo podatkov pri drugih vrstah verig blokov lahko povsem drugačni, pač glede na vsebino, ki je zapisana v njih.

Google je tehnologijo poimenoval Blockchain ETL (Extract, Transform, Load), ker združuje veriženje blokov in polnjenje podatkov v podatkovna skladišča. Izraz se je že prijel in ga uporabljajo tudi drugi v industriji. Za zdaj je projekt še nekako v eksperimentalni fazi, vendar ima Google že načrte, po katerih bodo omogočili nalaganje analitičnih podatkov iz drugih verig.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji