Objavljeno: 4.1.2020 10:00

Google ne bo več uporabljal davčne oaze

Podjetje Google bo kot kaže prva izmed velikih korporacij, ki ne bo več izkoriščala davčnih pomanjkljivosti v zakonodajah posameznih držav, da bi prihranili pri plačilu davkov. Z novim letom naj bi lastništvo intelektualnih pravic zopet preselili na matično podjetje v ZDA, medtem ko je to bilo doslej »parkirano« v podružnici na Bermudih, kjer pa ne obstaja davek na prihodek podjetij.

Strategijo izkoriščanja nedorečenosti pri plačevanju davkov v mednarodnem poslovanju so mediji razkrili že leta 2014, od tedaj pa na družbo pritiskajo oblasti tako v ZDA, kot v EU, a resnici na ljubo precej neuspešno. Google je namreč, striktno pravno gledano, posloval povsem legalno, zato so oblasti začele spreminjati zakonodajo.

Spomnimo se, kako davčna »razbremenitev« dejansko poteka. Stranke so storitve, predvsem iz naslova spletnih oglasov, plačevala Googlovi družbi na Irskem, kjer je bil Google deležen znatnih davčnih olajšav. Google Irska je nato denar nakazal na holdinško podjetje na Nizozemskem, kjer so bili deležni dodatnih (lokalnih) ugodnosti, od tu pa je denar brez obdavčitve romal na račun na Bermude, kjer ni davka na prihodke podjetij. Google je denimo samo v letu 2017 na tak način na Bermude prečrpal kar 23 milijard dolarjev.

Pod pritiskom javnosti je Irska leta 2014 odločila zapreti davčne vrzeli, ki so omogočale tovrstno početje, pravnomočnost odloka pa nastopa prav z letom 2020. Toda kot kaže tudi to ni bilo dovolj, da bi Google prostovoljno spremenil strategijo. Poznavalci trdijo, da je šele znižanje davčnega bremena na prihodke iz nekdanjih 35% na 21%, ki so ga v ZDA sprejeli v letu 2018, postal zadosten pogoj, da bo Google odslej pristal na obdavčitev prihodkov, ki jih ustvarijo izven ZDA.

Zdaj bo zanimivo spremljati, kako bodo na Googlovo odločitev reagirale druge znamenite tehnološke korporacije, ki prav tako izkoriščajo podobne davčne vrzeli in imajo prihodke "parkirane" izven ZDA.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji